İş Kanunu İşlemleri

Yeni işyerleri ile 10 gün işsizler SGK teşviğinden yararlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, işverenlerin veya çalışmak isteyen kesimin, istihdam teşviklerinin uygulanmaya başlandığı 5 aylık sürede genelgeden kaynaklanan bazı engelleyici unsurların var olduğunu kendilerine ilettiklerini bildirdi.

Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Bunlardan bir tanesi 2016 yılı itibarıyla sigortalı çalışanı olmayan, yani 2016 31 Aralık, herhangi bir sigortalı çalışanı yok, 2017’de yeni iş kurmuş. Şimdi 2017’de yeni iş kurmuş olan, artı bir istihdam şeklindeki teşviklerden bugüne kadar yararlanamadı. Artık bu anlamda 2017’de yeni iş yeri kurmuş olanlar bu teşviklerden yararlanabilecek.

Diğer taraftan üç ay sigortasız olma şartı vardı ki istismarlar olabilir diye 10 gün sigortasız olma şeklinde düzenlemeler getirdik. Şu anda ‘Bu yıl artı istihdam yapmak istiyorum’ diyen işverenlerimizin 10 gün sigortasızlık dışında önünde herhangi bir engelinin kalmadığını ifade edebilirim.”

Müezzinoğlu, bu düzenlemelerle işverenlerin önündeki genelgeden kaynaklanan engellerin neredeyse tamamının ortadan kalktığını aktararak, söz konusu uygulamanın 1 Haziran’da işe girişlerden itibaren geçerli olacağını bildirdi.

Konuşmaların sonunda Bakan Müezzinoğlu ve Hak-İş Genel Başkanı Arslan, toplu iş sözleşmesini imzaladı.

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir