SGK Emeklilik

Az veya yanlış hesaplandığı düşünülen emeklilik aylığı için SGK’ya itiraz dilekçesi

Az veya yanlış hesaplandığı düşünülen emeklilik aylığı için SGK’ya itiraz dilekçesi örneği:

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

                                                        ……………………………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

KONU: Yanlış hesaplanan emeklilik maaşımın yeniden hesaplanması

 

İLGİ:……………Tarihli ve …………….Sayılı Yazınız.

İlgide kayıtlı yazınızda  tarafıma …….. yaşlılık aylığı  bağlandığı belirtilmektedir. Yaptırmış olduğum hesaplama sonucu  benimle aynı durumda olan emsallerimden daha düşük/yanlış   emekli maaşı   bağlandığını düşünmekte­yim.

Bu bağlamda bana bağlanan maaşın yeniden hesaplanarak  varsa hataların giderilerek  tarafıma ivedi bilgi verilmesini,

Saygılarımla Arz ederim.                                                                                Ad-Soyad/İmza

T.C Kimlik No/Tahsis No

İLETİŞİM BİLGİLERİM:……………………………………..

ADRES:

TEL:

E-MAİL

Emeklilik maaşının az veya yanlış bağlandığını düşünenlerin izleyeceği yollar

Uzun yıllar devam eden sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı ve yaşın doldurulmasının ardından emekli olmak mümkün bulunmaktadır.
Tam da bütün bu şartları yerine getirerek mutlu sona ulaştım. Diye düşünüp heyecanla ilk emeklilik aylığını banka hesabından çektiğinde beklediğinden çok az maaş yattığını gören çok sayıda okuyucumuz bu konuda nasıl yol izlemeliyim diye sormaktadır.
İnternetteki programlar ve sahte uzmanlar sizi yanıltmasın
Emeklilik, yurt içi ve yurt dışı milyonlarca vatandaşımızı ilgilendirdiğinden maalesef bu alanda da SGK ile yakından uzaktan ilgisi bulunmayan, çok teknik ve karmaşık bir konu olan emeklilik mevzuatını bilmeyen çok sayıda sahte uzmanını! da ortaya çıkardı.
24 yılı aşkın sosyal güvenlikte uygulayıcı, denetleyici, emeklilik ihtilafları ve davaları ile ilgili olarak ülkemizde ilk sayılacak birçok kitabın yazarı olarak benim bile emeklilik konularında zorlandığım olmuştur.
Hâl böyle iken önünüze her gelen sahte uzmanlara! İnanmayın. Bu sahte uzmanların yüksek emeklilik maaş vaadi, hesaplamaları, internette güvenilirliği test edilmemiş, SGK ile ilgisi olmayan çok sayıda emeklilik hesaplama programlarından çıkan yüksek maaş bilgileri sizleri hayal kırıklığına uğratmasın.
SGK tarafından aylık miktarının yanlış hesaplanması
SGK tarafından bağlanan aylığın miktarının yanlış hesaplandığının (sigortalının bazı hizmetlerinin sonradan tespit edilmesi, başka sigortalılara ait hizmetlerin karışması, aylığın hesaplanmasına esas gün ve kazanç bilgilerinin veya diğer bilgilerin aylık bağlama programlarına yanlış girilmesi.. vb) sonradan tespit edilmesi hâlinde, SGK öncelikle talep tarihi itibarıyla emeklilik aylığını yeniden hesaplayarak düzeltilecektir.
       Hesaplanan yeni aylık eski aylıktan;
 • Yüksekse, aylık başlangıç tarihi itibarıyla hesaplanan fark aylıklar sigortalıya ödenecektir.
 • Düşükse, yersiz ödemenin sigortalı veya SGK hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilecektir.
Yersiz ödemenin sigortalıların kasıtlı veya kusurlu davranışlarından kaynaklanması durumunda;
 • Yersiz ödeme tespit tarihinden geriye doğru 10 yıllık sürede ödenmesi gereken aylıklar ile ödenen aylıklar arasındaki yersiz ödenen fark aylıklar için borç kaydı yapılacaktır.
 • Yersiz ödemenin Kurumun hatalı işlemlerinden kaynaklanması durumunda ise
Tespit tarihinden geriye doğru sadece 5 yıllık sürede ödenmesi gereken aylıklar ile ödenen aylıklar arasındaki yersiz ödenen fark aylıklar için borç kaydı yapılacaktır.
Düşük ve yanlış emekli aylığı bağlandığını düşünenlerin izleyeceği yol
SGK tarafından bağlanan aylığın miktarının yanlış hesaplandığını, az yatırıldığını düşünen okuyucularımız öncelikle SGK’nın emekli maaşı bağladığına dair gönderilen yazıyı esas alarak hareket etmeleri gerekir. Bu yazıda belirtilen tarih ve sayı ilgili tutularak aylık bağlayan SGK Müdürlüğüne bir dilekçe ile itiraz edebilirler.
Dilekçede kimlik bilgileri, adres-tarih, imza ve konu ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Bunun üzerine SGK, yapacağı yeni hesaplamada ortaya çıkacak yeni aylık eski aylıktan yüksekse, aylık başlangıç tarihi itibarıyla hesaplanan fark aylıkları size ödeyecektir. Hemen belirtelim dilekçe yazdırmak için kimseye para kaptırmayın. Dilekçe örneğini isteyen okuyucularımız gazetemizdeki köşemize e-mail atmaları hâlinde kendilerine gönderilmeye gayret edilecektir. Ya da tamamen ücretsiz hizmet amaçlı www.isakarakas.com sayfamızdan da dilekçe örneği indirilebilir.

Paylaşabilirsiniz

36 thoughts on “Az veya yanlış hesaplandığı düşünülen emeklilik aylığı için SGK’ya itiraz dilekçesi

 1. Sayin Karataş,benim aylığım 1430₺ ,şimdiki ocak zammı yüzde 14,oldu dolayısıyla 200₺ zam almam gerekiyor fakat 100₺ zam aldım.Yani 100₺ eksik zam aldım.

 2. 2019 4A ssk emekli maasim 1281 lira baglandi az olduğunu düşünüyorum itiraz etme hakkim varmıdır itiraz edersem fikri varmidir

  1. Sn .isa bey.19.09.2019 da emeklilik başvurumu yaptim.Enson emekli olmadan önce SGK emeklilik aylık bağlama hesabina baktım. Bana 4093.5 tl aylık arti %4 te 162.5 tl ek ödeme çıkıyordu. Toplam 4263 tl aylık bağlanması gerekiyordu.Ancak bana msj geldi aylık 3562 tl toplam ödeme banka hesabınıza yatırılacak diyor.Ancak SGK dan daha yazı gelmedi.NE YAPMAM GEREKİR. Size göre emekli aylığı ne kadar olmalidir Ssk bilgilerim şu şekildedir. 2000 öncesi 2118 gün aylik baglama oranı 70.70- 2000/2008/10 arası 3150 gün ylik bağlama orani 65- 2008/10 sonrası 3948 gün ve aylık bağlama oranı 51.20 gözükmektedir. SSK No 1001017562784 tc no 15007664278 dir.cep tlf no 05363168691 dir.Rıdvan Çetinalp adresim.büyük sinan Mah. Ankara Cad. Şerefkent sitesi A Blok 5.kat no 15 Karatay/Konya mail le yada adresime yazı ile bilgi verebilirmisiniz.çok tsk ederim.syg lar

  2. Sayın Karataş ben emekli din gorevlisiyim.15 ocak2023 itibariyle 2200 olan göstergem 3600 yapılması gerekirken sanırım yanlışlıkla 3000 yapılmış ve maaşımdan hiçbir değişiklik olmamış,emsallerimin maaşı 13500 Ken benim maaşım 10500 de kalmış.ben şimdi ne yapmalıyım.SGK ye dilekçe mi vermeliyim.benim maaşım düzeltilir,kaybım olurmu hangi yolu izlemeliyim.siz den bir yol tarif etmenizi istiyorum.tesekkurler

 3. Ben babamdan yetim maaşı aliyorum babam oldukten 5 yil sonra bana maasi. Baglandive buna itiraz ettivimde bana 5 yilun karsiligi 1 kusur lira odeme yapildi ben bunada itiraz ettim 5 yilin karsiligi bu kadar degildir diye daha sinra yine bir heslama yapildi bu defada cuzi bir rakam cikardilar .benim almam gereken asil toplu para ne kadar olmaliydi babam 2002 yilinda vefat etti bana maasim 2007 de sade 70 tl olarak baglandi su an 555 tl aliyorum annemde sag oda aliyor bana asil odenmesi gereken 5 yillik maas ne kadar olmaliydi tekrar itiraz hakkim olabilirmi

  1. 4a prim günüm emekliliğe yetiyorken yaşımı beklerken 4b iş yaptım 800 gün 4b prim günüm oldu. Tahmini emekli maaşım SGK sitesinde 4b prim borcum varken 2500 tl iken borcumu ödediğimde 30 bin tl yatırınca maaş tahmini 2300 e indi. 4a ilede yaşım gelince emekli olabilecektim ama ben üstüne 30 bin tl 4b primi ödeme yaptım bu ödemem yüzünden maaşım 200 tl düştü . Mahkeme yolu ile bir şey yapabilirmiyim sgk da sonuç alamadım bana mantıksız geliyor evde tv izlesem maaşım 200 tl daha fazla olacakken 30 bin tl prim yatırdım diye 200 tl düşük maaş alıyorum

 4. İsa bey eşim son işyerinde 3,5 yıldır çalışıyor net 9000 tl alıyor ama sgk ya brüt 6,500 tl gösterilmiş şimdi emekliliğe hak kazandı son 3,5yılda tam maaş gösterilseydi emekli maaşındaki fark ne olurdu hesaplamak mümkün mü ? Birde emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra şirkete düşük maaş gösterdi diye şikayette bulunup mahkemeye versek bağlanan maaş düzeltilip yükselir mi.geriye yönelik böyle bir hakkımız olur mu? Bu bilgilere erişemediğimiz için emekliliği erteliyoruz cevap vermeniz bizim için önemli..teşekkürler

  1. Maalesef emeklilik maaşını etkileyen en önemli parametre yüksek maaştır. Eşinizin elinde gerçek maaşını gösterir belge kanıt varsa elbette geriye dönük hakkını alabilir. Eşiniz elinde belge var mı?
   Mahkemeden önce idari yol başvurusu var

  2. 2000 yili oncesi yurt disinda calistim.1400 gunu borclanma yaptim sgk da.borclanmayi sgk 2000 sonrasi yapilandirmis.
   Bu durumda 1000 kusur emekli maasi.2000 oncesi borclanma yapsaydi sgk 1800 tl maas alacaktim.buna itraz etmem ise yararmi acaba.

 5. Ben 9 yilimi sigortali asgari ucretli 1o yilimi teknisyen yardimcisi 5yilimi teknisyen olarak kamudan yani universiteden o d t u den emekli oldum 25 yil izmetim var maasim 1323 tl hesap yanlis oldugunu dusunuyom emekli tarihim 2007 06 ayi

 6. %42 engelli raporumla 18 yıl çalışmam sonucu 2 yıl önce emekli oldum şayet sgk dan aradılar saglık raporu almam için hastaneye sevk edeceklerini kuruma gelmem gerektigimi söylediler oysa raporum sürekli aynı oranı verirlermi? Hastaneye gitmedeñ dava mı açsam maaşımın kesilecegini söylediler acil cevap yazarsanız sevinirim lütfen

  1. Engelli ya da malulen emeklilikte SGK her zaman kontrol muayenesine çağırabilir. Çalışma gücünde iyileşme varsa kesebilir. Kestikten sonra önce itiraz sonra da dava yoluna başvurlabilir.

 7. Özel bi Banka emeklisiyim ve 3 yıl önce emekli oldum ve bağlanan emekli aylığımın eksik olduğunu düşünüyorum teyidini nasıl yaptırabilirim

 8. 2011 yılında eşimi kaybettim son bağlı bulunduğu bağkurdan emekli aylığı bağlanması için 8000 lira bağkur borcu ödedim ama SSK dan 1821 iş günü vardı itiraz dilekçelerine rağmen Bağkur borcunu yapılandırdığı için ve bir aylık ödeme yaptığı için bana SSK dan emekli olamayacağım söylendi 2013 yılında bağkur ölüm aylığı bağlandı acaba SSK dan aylık bağlanabilir miydi

  1. 2000 yili oncesi yurt disinda calistim.1400 gunu borclanma yaptim sgk da.borclanmayi sgk 2000 sonrasi yapilandirmis.
   Bu durumda 1000 kusur emekli maasi.2000 oncesi borclanma yapsaydi sgk 1800 tl maas alacaktim.buna itraz etmem ise yararmi acaba.

 9. merhaba isa bey , 2 yıl önce babamı kaybettim.emekli sandığından emekli maaşı alıyordu.anneme %75 oranında maaş bağlandı.ben 2 yıl sonra yetim maaşı için başvurdum. hem geriye dönük hem de %30 luk yetim maaşı talep ettim. bana emekli sandığından bilgi yazısı geldi. toplam tutardan anneme ödenen benim payımı mahsup edip kalan cüzi bir rakamı ödedi.annemin maaşı ilk ay %60 ın altında bağlandı. 2.ay da son dönem borç ödemesi olarak %15 lik kesinti yapmışlar.yani annem şu anda eskiden aldığı %75 lik maaşın yarısını alıyor. bir hata yapıldığını ve borcun mükerrer düşüldüğünü düşünüyorum. nasıl bir yol izlemeliyim. tşk.

 10. 27.05.2019 da emeklilik dilekçesi verdim. Haziranda cevap gelmedi. 2 .07.2019 da sgk evrağı tarafıma ulaştı. Emekli maaşımın 24 temmuzda ödeneceği yazılı. 24 temmuzda kaç günlük maaş ödenit?

 11. Merhaba
  29.01.2015 çıkışlı emekli oldum.Kurumum Sakarya il SGKya gidip gün toplamıyla ilgili evrakları alarak kurumuma teslim ettim .Maaşım ptt ye yatacak sana bilgi gelecek dediler ve ayrıldım. Aradan 2 ay gibi bir zaman geçti maaşımı alamayınca kuruma gidip sordum beni sgk ya gönderdiler sgk da bana “emekli olmak istediğime dair bir matbu evrak imzaladınmı diye evrağı gösterdiler bende hayır dedim imzalaman gerekirdi dediler bende bu imzalanması için evrağı bana verdinizmi diyerek tartışmaya başladık yapacak birşey yok dediler.maaş işlemler bugünden itibaren başlıcak dediler ve beni gönderdiler
  Burada bana herhangi bir hak doğarmı veya dava açsam bir sonuç alabilirmiyim.
  Teşekkür ederim.

  1. Zeki Bey, İşten çıkış yapmak emeklilik için yeterli değil. AYRICA SGK’ya başvurup Tahsis Talep Belgesi denen belgeyi doldurup vermekle olur. Sen daha önceden SGK’YA NASIL BAŞVURMUŞTUN Kİ?

 12. Merhaba İsa Bey,
  Ekim 2018 yılında 10.500 (On Bin beşyüz) pirim gün ile çiftçi emeklisi oldum ,925 lira maaşa bağlandım. En son (Temmuz ) zamla birlikte maaşım 1010 lira oldu, Benim maaşımda yanlış hesaplanmış olabilirmi, Pirimi benden az olan daha çok maaş alıyor.
  Banada cevap verirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla…

 13. Merhaba Isa bey Ben 2006 yilinda teknik hizmetler sinifindan teknisyen memur olarak emekli oldum .endustri meslek lisesi memur emeisiyim su an en dusuk memur emekli maasi almaktyim (1522) tl sizce dogu hesaplanmismidir.tesekur ederim

 14. merhaba isa bey e devleten hizmet dökümünne baktıgımda 15 ay sigorta pirimin 2098 sayılı kanunla çalışanlar olarak geçiyor 3 A BELGE BU KANUN YAŞIMI GERİ ÇEKERMİ AY OLARAK MATBAA SÖKTÖRÜNDE ÇALIŞTIM SGK HER ŞUBESİ KABUL ETMİYOR KABUL EDENLERDE VAR BU HAKTAN NASIL FAYDALANIRIM

 15. Merhabalar bizim bir müşkülümüz vardı sizden az olsa bilgi alabilirsek çok seviniriz.
  Annem babasının üzerinden maaş almaktaydı. daha sonra kocasından kalan emekli maşına geçiş yaptı.bize toplu olarak bir miktar para yattı.aradan bir zaman geçtikten sonra bize sgk başkınlığından  yersiz ödeme ile ilgili tebligat geldi.Faizi ile bizden geri istemekdetir.
  Sizden istediğimiz bilgi 1.bu parayı hak ediyormuyuz 2.bu konuda itiraz dilecekcesini nasıl yazabiliriz ve bize bir faydası olur mu ? Şimdiden kolay gelsin teşekkürler.

 16. Merhaba isa bey ablam yurdisi emekli tahsisini 1990 dan 2006 yıllarını tl cinsinden 5460 gün karşılığını ödedi emekli başvurusunu 15.8.2019 da başlattı kendisine bağlanan aylık 1450 tl dır.Bu konuda maaşın düşük bağlandığını düşünmektedir nasil bi dilekçe yazmalıyız tesekkurler

 17. esim almanyadan 4a dan 01.102019 da 5458 toplam gün borclanmayla emekli oldu. Borclanma bedelini 2014 yilinda ödedik. 2019 basinda emekli olan arkadaslarina emsalen 1000 tl ye yakin daha az maas baglandi. Sorumuz baglanan maasin yüksekligi neye göre hesap ediliyor, maasa itiraz edebilirmiyiz.

  Dogum Tarihi 31.08.1972

 18. Eşim 2017 ekim emeklisi ilk ve son beşyıl tavandan ödeme yapıldı prim olarak 2891 tl yatırılmış görünüyor geri kalan yıllar askeri ücret ödemesinden bağlanan maaş 1090 tl 2020 yılı Ocak zammıyla birlikte 1500 tl ye ulaştı ilk maaş bağlama yanlış diye düşünüyorum maaş bağlanma oranı e devletten baktığımda %30 görünüyor bu nasıl oluyor anlamıyorum ödenen prim ve bağlanan maaş sizce itiraz etmelimiyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler İsa bey 😊

  1. İtiraz hakkınız var. Maaşın düşük olduğunu düşünüyorsanız. Maaşı bağlayan SGK birimine dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 19. Selem hayırlı günler 1985 aşk baslangicim var2019 9ayinda emekli maaşına bağlandım toplam pirim 6500 bağlanan maaş 1420 yeni 1500tl oldu bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum

 20. SELAM İYİ GÜNLER BENİM BİR SORUM OLACAK CEVAPLARSANIZ SEVINIRIM BEN 01,12,1986 TARİHİNDE
  SİGORTA GİRİŞİM VAR CALİŞTIGIM YERLDE TABİKİ BUZGUN SİGORTA PİRİMLRİM ÖDENMEMİŞ BAZI AYLAR GİRİŞ ÇIKIŞ YAPILMIŞ
  BAZI 10, GUN 15 GUN V,S,NEYSEKİ 4 AY ÖNCE EMEKLİ BAŞ VURUSU YAPTIM 180 GUNUM EKSİKMİŞ ONUDA ASKERLİK BORCLANMASI YAPTIK 6,500TL CİVARINDA ÖDEDİM VE EMEKLİ OLDUM AMA ŞU AN BANA ÖDENEN MAAŞ 1,500TL VE BU
  COK AZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM ÇUNKU ADAM ÇİFTÇİ BAĞKURUNDAN EMEKLİ 2,000TL YE YAKIN MAAŞ ALIYOR BU KONUDA NE GİBİ BİR İTİRAZDA BULUNMALIYIM BU ARADA 02,02,1970 DOĞUMLUYUM 5460 GÜNDEN EMEKLİ OLDUM CEVABINIZI BEKLER SAYGILAR SUNARIM NİHAT KARAK

 21. Merhaba
  1986 sigorta başlangıcım var 5314 pirim ile 2020 9. ayda emekli oldum 2.377 tl maaş bağlandı. Sizce bu maaş normalmidir?

 22. 2000 yili oncesi yurt disinda calistim.1400 gunu borclanma yaptim sgk da.borclanmayi sgk 2000 sonrasi yapilandirmis.
  Bu durumda 1000 kusur emekli maasi.2000 oncesi borclanma yapsaydi sgk 1800 tl maas alacaktim.buna itraz etmem ise yararmi acaba.

 23. Eşimin 10 yıllık çalışma hayatından sonra isteğe bağlı olarak primlerini orta sevilerde yatırdım. 1994 yılında emekli olduğunda göstergesi belli değildi, yani az mı bağlandı, bilemiyorduk. 2000 yılı başında ben emekli olduğumda son 5 sene prim yatırmadığımdan en düşük maaştan emekli oldum. Eşim ile aynı maaş almaya başladım. Halbuki eşimin primlerini yüksek yatırmıştım benden daha fazla alması gerekirdi. Ki SSK. otomasyona geçtikten sonra eşimin göstergesi (11325, bağlanma oranı 57/70 ) doğru saptanınca benden bugün itibarı ile 200 tl. fazla almaktadır. Peki, daha önceki eksik hesaplanan yılların ödeme farklarını SGK. dan alabilir miyiz?

 24. Isa bey kolay gelsin aşagida belittigim konuda bilgi verirseniz teşekkür ederim
  1992 iskazasi gecirdim nihayetinde maluliyet tespitinde %32.20 sig baglandi bu itiraz ettim 3 yilsonra %67 sig raporu yüksek saglik kurulunca onaylanarak geldi ssk bana gönderdiği belgede syz 150 tl den 300 teleye cikartilmiştir aylik gelirde artış olmadi yılardır ssk mektup dilekce verdim sürekli %67 sig aliyor sunuz diye mail atiyorlar
  Yada cevap hesaplamada bir yanlişlik söz konusu degil

 25. Sayın Karataş
  Ben 30 Temmuz 2012 tarihinde emekli oldum, Sigortalılık başlangıç tarihim 2.10.1974 tarihidir. Toplam gün sigorta günüm 10690 gün üzerinden emeklilik işlemlerim yapıldı. Yedek subaylıkta geçen 360 günlük emekli sandığı günümün toplam günüme ilave edilmediğini gördüm. Dolayısı ile 2000 öncesi maaş bağlanma oranım %73, 2000-2008/10 ay arası %71, sonrası %59,38 olarak uygulandı. Ve 1.8.2012 tarihinde tarafıma 5.555 TL emekli maaşı bağlandı. Özellikle 1 Nisan 1983- 31 Mart 1984 tarihleri arasında emekli sandığına ilişkin 360 günlük miktar 10690 günlük toplam sigortalılık süreme eklenmemiş olup, 2000 öncesine ilişkin aylık bağlanma oranımın en az %2 düşük saptandığını belirledim. Göstergem 15175 dir.
  Hesaplamalar doğru mudur.?
  Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir