İş Kanunu İşlemleri

SGK işyerinizi nasıl kodluyor: (Ş) Şüpheli (K) kontrollü (S) Sahte

Türkiye’nin ilk ekonomi gazetesi ITO İstanbul Ticaret Gazetesinde bu hafta yine ilk defa yazılan konuyu değerlendirdim.

SGK işyerinizi nasıl kodluyor: (Ş) Şüpheli (K) kontrollü (S) Sahte

4/a (SSK) sigortalılığı gerektirecek çalışmaları bulunmadığı halde sahte sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilen işyerleri ile işverenleri hakkında SGK işyeri tescil programına sahte, kontrollü ve şüpheli kodları konulur. Bu kapsamdaki sigortalılar hakkında yersiz olarak hizmet bildirme ve birleştirme yapılmaması açısından SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Programı’nda; “sahte işyeri”, “kontrollü işyeri” ve “şüpheli işyeri”nden bildirilen hizmetler farklı renk (turuncu renk) ile yer alır.

‘Sahte işyeri’ kodu

“Sahte işyeri” kodu konulan işyeri dosyaları hakkında SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca düzenlenen denetim raporları bulunduğundan sigortalı tescil ve hizmet servislerince işverence verilen aylık prim ve hizmet belgeleri “1”, dört aylık sigorta primleri bordroları ise “T” kodu girilerek hizmet iptal edilir. Daha sonra sigortalıya ait işe giriş bildirgesi silinerek, bu işyerinden sigortalı adına hizmet bildirimi ve birleştirme işlemleri yapılmaz. Sahte işyerinden bildirim yapılmış ise bu işyerinden bildirilen sigortalıların hizmeti ve tescili geciktirilmeksizin iptal edilir.

‘Kontrollü işyeri’ kodu

“Kontrollü işyeri” kodu konulduğu tarihten itibaren bir aylık süre içinde işyeri tescil ve e-sigorta servislerince işyerinin denetime çıkarılması hususunda işlem başlatılır. Ayrıca denetim sonuçlanıncaya kadar e-bildirge şifresi askıya alınır. “Kontrollü işyeri” kodu bulunan işyerlerindeki sigortalıların hizmetleri, hizmet bildirme ve birleştirme işlemlerinde dikkate alınmaz.

Yapılacak denetim sonucunda “kontrollü işyeri” kodu kaldırılmasına karar verilmesi halinde bu hizmetler, hizmet bildirme ve birleştirmeye dahil edilerek sigortalı tescil ve hizmet servislerince yeniden hizmet yazısı hazırlanır. Denetim raporu sonucunda işyerinin “sahte işyeri” olduğunun tespiti halinde “sahte işyeri” hakkında yapılan işlemler “kontrollü işyeri” hakkında da yapılır.

‘Şüpheli işyeri’ kodu

İşyeri tescil ve e-sigorta servislerince “şüpheli işyeri” kodu konulduktan sonra 10 gün içinde işyerinin denetime çıkarılması hususunda işlem başlatılır. Denetim sonuçlanıncaya ya da bu işyerlerinin “sahte işyeri” olduğuna ilişkin kod konuluncaya kadar “şüpheli işyeri” kodu konulan işyerlerinden hizmet bildirilen sigortalıların hizmet bildirimi ve birleştirmesi yapmaya devam edilir.

SGK denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler sonucunda, gerçekte 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı çalıştırılmadığı halde, bazı kişilerce sahte işyeri tescili yaptırılmak suretiyle sahte sigortalı bildiriminde bulunulmaktadır.

SGK denetim ve kontrolle görevli memurlarınca yapılan tespitlere istinaden bu bildirimlerin iptal edilmesine rağmen, aynı kişilerin bu defa aynı veya farklı sosyal güvenlik merkezlerinde farklı bir işyeri dosyası tescil ettirmek suretiyle sahte sigortalı bildiriminde bulunmaya devam ettikleri, ayrıca sahte sigortalı bildirilen kişilerin sağlık yardımlarından da yararlandıkları, geçici iş göremezlik ödeneği, sürekli iş göremezlik geliri veya aylık aldıkları anlaşılmıştır.

Öte yandan sahte işyeri tescil ettiren kişilerin, hastane önlerinde bekleyerek, provizyon alamayan vatandaşları kandırdıkları ve bu vatandaşlardan aldıkları cüzi tutarlarda para karşılığında sahte sigortalı bildiriminde bulundukları, ay içinde birden fazla ek ve iptal nitelikte aylık prim ve hizmet belgesi (APHB) düzenledikleri, aylar itibariyle bildirilen sigortalı sayılarında çok büyük farklılıklar olduğu, e-Sigorta kanalıyla her ay düzenli olarak APHB göndermelerine rağmen Kurumca gönderilen tebligatları almadıkları ve tahakkuk eden primleri de ödemedikleri veya cüz’i tutarda ödedikleri gözlemlenmiştir.

Gerçek dışı hizmet bildirimlerinden kaynaklanan Kurumumuz zararının önlenmesi ve gereksiz emek ve zaman kaybının önüne geçilmesi amacıyla, gerek sahte sigortalı bildiriminde bulunduğu anlaşılan kişilerin aynı fiili yeniden işlemelerinin önüne geçilmesi, gerekse sahte işyerlerinin tespit edilebilmesi için işyeri tescil ve e-bildirge programlarında değişiklikler yapılarak, konuyla ilgili sosyal güvenlik il müdürlüklerimizce/sosyal güvenlik merkezlerimizce yapılacak işlemler muhtelif tarihlerde çıkarılan genel yazılar ve e-posta talimatlar ile açıklanmıştır.

İşyeri tescil ve e-bildirge programlarında yapılan bahse konu değişiklikler ile işyerleri tescil durumları itibariyle;

 • Sahte (S),
 • Kontrollü (K),
 • Şüpheli (Ş)

Olmak üzere üç farklı sınıfta tanımlanmaktadır. Ayrıca,

-“Sahte İşyeri” ve “Kontrollü İşyeri”nden bildirimi yapılan sigortalılar hakkında yersiz olarak hizmet bildirme ve birleştirme yapılmaması ve kendileri ile hak sahiplerine Kurumca kısa ve uzun vadeli sigorta kolları yönünden yardım yapılmaması,

-“Sahte İşyeri”nden bildirimi yapılan sigortalılar hakkında ise tespit tarihinden önce bu nitelikteki bildirimlerin geçersiz sayılması nedeniyle durumlarının güncellenmesi, akabinde, haksız ve yersiz yapılmış olan işlemlerin geri alınması,

açısından SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Programında; “Sahte İşyeri”, “Kontrollü İşyeri” ve “Şüpheli İşyeri”nden bildirilen hizmetlerin turuncu renk ve “S”, “K”, “Ş” harfleri ile gösterimi sağlanmıştır.

Bu genelgenin amacı, sahte işyeri ve sahte sigortalılık konularını içeren ve muhtelif zamanlarda çıkarılan genel yazı ve e-postaların gözden geçirilerek, güncel çalışma ve bilgiler ışığında yeniden ele alarak birleştirmek ve 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştırılmamasına rağmen Kurumumuza bildirimde bulunulması halinde Kurumumuzca yapılacak iş ve işlemleri açıklamaktır.

24 yıldan beri sosyal güvenlikte hocaların hocası olarak tüm çalışanların ve iş dünyasının en güvenilir Sosyal Güvenlik BAŞZMANI olmanın onuruyla daime sizlerle birlikteyiz.

İsa KARAKAŞ/ Sosyal Güvenlik, İş Hukuku ve İş Güvenliği BaşUzmanı 

24 Yılı Aşkın ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. Genel BAŞKANI

Sosyal Güvenlik/İş Hukuku/İŞ Sağlığı ve

Güvenliği Adli ve Ceza BİLİRKİŞİSİ

60’yi (ALTMIŞI) aşkın Kitap Yazarı,

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Eğiticisi

50’den fazla saygın dergide 900 aşkın makale yazarı

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Başuzmanı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Gazeteci/ Yazar

 (isakarakas@gmail.com veya isakarakas@hotmail.com e-mail gönderin, İsa KARAKAŞ hemen sizi arasın…)

İLETİŞİM KURMAK İÇİN:

isakarakas@gmail.com veya isakarakas@hotmail.com

Paylaşabilirsiniz

14 thoughts on “SGK işyerinizi nasıl kodluyor: (Ş) Şüpheli (K) kontrollü (S) Sahte

 1. Merhaba ben ankara da bir hastanede calisiyorum özel güvenlik olarak ama sonradan ögrendim ki bizim iş yerinin valilikce özel güvenlik calistirma izni alinmamis daha 2 yil oldu ve sgk da hizmetli olarak calisiyor görünüyorum ben ve geceleri calismak süretiyle 12 24 şeklinde calisiyoruz ben ve diger arkadasim.Ben sgk ya başvuru yapmak istiyorum yanliz korkuyorum işveren emekli komiser arastirip bulabilir mi beni işten cikarabilir mi veya şikayetten dolayi iş yeri kapatilabilir mi ne gibi hakkimiz olup olmadigini bilmedigimiz icin bekliyoruz ilac üreten bir hastanede özel güvenlik olarak calisiyoruz ama sgk da hizmetli görünüyoruz ve buranin özel güvenlik calistirma izni 2 yildan beri alinmamis daha benim özel güvenlik kimlik kartim var diger arkadasimin yok bile patrondan torpilli cünkü ne yapmaliyim lütfen yardim edermisiniz

 2. 1966 izmir doğumlu 1985 yılında sigortam yapılmış su anda 4856 prim günüm dolmuş bulunmakta 5510 sayılı yasaya göre 5075 günle emekli olacağım ıkı firmada biri 96 gün diğeri 1440 gün ş görünmekte ben bu firmalarda bir fiil çalıştım nereye başvurmam gerek ne yapmam lazım dava yo nereye kime açmam lazım bana bilgi verirseniz sevinirim

 3. Merhabalar 2003 2006 arası çalışmış olduğum iş yerim de yapılan sikor dam (k) olara görünüyor . 1992 sikorda girişim var. Şuan 7200 birim ödemem görünüyor. Emekliliğim dılunca. Görünen bu kayıp günler beni etkilermi kayıp gün olarak 950 gün var yaşım 53
  Anladığım kadarıyla 23/10/2019 da emeklilik hakkı kazanıyorum bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. Mustafa Bey, K kontrollü demek. SGK işyeri ile ilgili denetimi gerekli görür, SGK Denetmenleri yapacakları teftişte çalışmaların sahte olduğuna kanaat getirirse elbette iptal olur ve emekliliğiniz de etkilenir

 4. Peki isa bey diyelimki sigortalar silindi bunu geçmişe dönük mahkemece çalıştığımızı ispat edersek şahitlerce kazanabilirmiyiz

  1. Bahsettiğiniz dava hizmet tespit davasıdır. Bu dava sonucunda kazanırsanız SGK elbette mahkeme kararına uyacaktır.

  2. Eşim 14 kasım 2020 de emekliliği hakediyor gün yaş ve prim tamam (8400 gün primi var)Lakin 2019 yılında çalışmış olduğu firmada 36 günün de (K) harfi var bu durumda emekliliğimizin kabul olmaması gibi bir durum var mi.
   Bİlgilendirmeniz için çok teşekkür ederim

   1. MERHABA, İsa KARAKAŞ YOUTUBE Kanalı açılmıştır.İsa KARAKAŞ YOUTUBE kanalına ABONE olarak sorularınıza güvenilir ve net cevaplar alabilirsiniz.

  1. Belirtmiş olduğunuz döneme ait çalışmalarınız sahte veya şüpheli anlamına geliyor.

 5. Merhaba isa bey benim sigorta girişim. 1.4.1986 tah toplam 5.993 günün var fakat en son arkadaşım ödemişti 1.393 gün şahibeli gözüküyor sistemde e devletten baktığımda benim hesabıma göre bu sene ağustosta emekliliğim doluyor emekli olursam benim sonum ne olur pirimim yeterlimi yoksa iptal edip tekrar silinen günleri ödememi isterlermi aldığım paraları geri isterlermi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler sizden haber bekliyorum

 6. MRB BENIMDE 50 AYDA K KODU KONULDU FİRMA SSK BİLDİRİMLERİNİ DÜZENLİ YAPMIŞ AMA SSK PİRİMLERININ
  ÜCRETLERİNİ YATIRMAMIŞ FİRMA KAPANDI KAYIPLARA KARIŞTI BİZE SSK ORDA ÇALUŞTIĞINIZI KANITLAYIN DİYOR MAAŞI ELDEN ALDIK HEP MAAS BODROSU VERDİM ARTI MAHKEMEYE TAZMINAT DAVASI KAZANDIM ONUN SONUCUNU VERDİM BU DURUMDA HİZMETLER GERİ VERİLİRMI

 7. MEB İsa bey ben 2015 te emekli oldum son maaşım alamadım SSK gittim sahte sigorta var diye kesilmiş dediler ne yapmam lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir