Çalışan

Çalışanlar alacak,tazminat, izin, SGK ve diğer haklarınızı en kısa sürede alabilirsiniz

Çalışanlar alacak,tazminat, izin, SGK ve diğer haklarınızı en kısa sürede alabilirsiniz,  haksız yere işten çıkarılmalara karşı etkili bir şekilde haklarınızı geriye dönük alabilirsiniz. İş Kazalarında sigortasız çalıştırılmış olsanız bile yine tüm haklarınızı alabilirsiniz.
 • 24 yılı aşkın Sosyal Güvenlik Kurumunun BAŞMÜFETTİŞİ
 • Sosyal Güvenlik& İş Hukuku Başuzmanı
 • (A ) İş Güvenliği UZMANI
 • 50’yi (ELLİ) aşkın Sosyal güvenlik/İş mevzuatı, İSG alanında Kitap Yazarı,
 • Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku-İş Sağlığı ve Güvenliği ADLİ Bilirkişisi
 • İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Eğiticisi  
 • 50’dan fazla saygın dergide 700 aşkın makale yazarı
 • Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Başuzmanı
 •  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı 
 • Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku-İş Sağlığı ve Güvenliği CEZA Bilirkişisi
 •  Gazeteci/ Yazar olarak  Çalışanların da sosyal güvenlik haklarından yeterince yararlanmadıklarını, hak ve yükümlülükleri konusunda gerekli bilince sahip olmadıklarına, özelikle sigortasız çalışma halinde çok basit önlemleri al-maları halinde sosyal güvenlik haklarına kavuşmaları mümkün iken gerekli bilgiye sahip olmadıkları, emeklilik, sağlık, iş kazası ve diğer uygulamalar-dan yeterince yararlanamadıklarına şahid oldum.
Tüm sorun hak arama yollarını bilmemek, yanlış veya eksik bilmektir.
Tüm haklarımı aldım, işverenden alacağım kalmamıştır, SGK sigortam tam yatmıştır, başka çalışmam olmamıştır, işvereni mahkeme etmeyeceğim, SGK’ya şikâyet etmeyeceğim, iş kazasını söylemeyeceğim…” şeklinde işveren tarafından işe başlarken, çalışırken ya da işten çıkarken zorla imzalatılan belgeler hak aramayı engeller mi? Bu sorular hemen hemen her gün çalışan okuyucularımızdan gelmektedir…
Peşin olarak bu soruların cevabını direkt verelim; gerçekte alamadığınız ya da eksik aldığınız alacak ve tazminatlarınız ile SGK  haklarınızı SGK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ya da  mahkeme nezdinde almamıza engel değildir.
Yargıtay itibar etmiyor
Hakikaten bazı işverenlerce işçi daha işe alınırken ya da çalışırken veya işten çıkarılırken bu tarz ibraname şeklinde belgelerin imzalatıldığı bilinen bir gerçektir.
İşçilerde çoğu kez bu ibranameden dolayı haklarını aramaktan vazgeçmektedir.
İşçilere imzalatılan  belgeler/ibranameler kesinlikle işçinin hak arama yollarını kapatmamaktadır. Yargıtay birçok kararında da bu tür belgelere itibar edilmemesi gerektiğine karar vermektedir. Yeter ki işçi bilinçli bir şekilde haklarını aramasını bilsin…
İşçiyi korkutarak, tehdit ederek imzalatılan belgeler, hukuki anlamda ifade edersek ibranamedeki irade fesadı hâllerinin, ‘Borçlar Kanunu’nda öngörülen 1 yıllık hak düşürücü süre içinde ileri sürülmesi gerekir.
Ancak, işe girerken alınan matbu nitelikteki ibranameler bakımından iş ilişkisinin devam ettiği süre içinde bir yıllık süre işlemez.
Diğer yandan matbu ibranameler de geçerli kabul edilmemektedir.
İşveren gerçekten işçinin tüm haklarını vermişse bu noktada geçerli bir ibraname düzenlemesi hayati öneme sahiptir.
Zira ibra sözleşmesi, varlığı tartışmasız olan bir borcun sona erdirilmesine dair bir yol almakla, varlığı şüpheli ya da tartışmalı olan borçların ibra yoluyla sona ermesi de mümkün olmamaktadır.
SGK’da hak arama yolu her zaman açık
Çalışanların sosyal güvenlik hakları ile ilgili her zaman SGK’ya başvurma hakları bulunmaktadır.
İşveren, işçiye evrak ya da ibraname imzalatarak hak aramasını engellemek istese dahi işçi; başta iş kazasından doğan hakları olmak üzere, düşük ücretle sigorta gösterilmesi dâhil tüm SGK hakları için kuruma başvuruda bulunabilir.
Türkiye Gazetesindeki köşemize sorularınızı gönderin cevaplayalım
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
E-Posta: isakarakas@gmail.com
E-Posta2: isakarakas@hotmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/ustatisakarakas
Twitter:   https://twitter.com/isakarakas
Linkedin:  https://www.linkedin.com/in/isa-karaka%C5%9F-5912b556/
İnstagram: https://www.instagram.com/sgkisakarakas/
Paylaşabilirsiniz

2 thoughts on “Çalışanlar alacak,tazminat, izin, SGK ve diğer haklarınızı en kısa sürede alabilirsiniz

 1. Merhaba ben turizm de 12 ay sürekli açık bir otelden 1.5 aylık askı beklerken çünkü askıya gönderiyor lar zorunlu herkezi kadro yu haklarına tecavüz için malesef neyse asıl konu haksız yere ihbarsz bir şekilde aniden çıkarıldm 6 aydan fazla çalıştım işe iade davası acsam kazanır mym maddi durumum da iyi değil avukat telep edebilirmym ve belirli süreli iş kodu 5 var ama başlarken işe harhangi yazılı veya sözlü süre bilgisi vermedi bana ama imzalatılan larn için de olabilir bilmiyorum kafamda soru işaretleri var İsa bey aydınlatırsanz sevinrm teşekkürler sağolun iyi çalışmalar dilerim.

  1. işe iade için belirsiz süreli iş sözleşmesine göre çalışmış olmak şart. Aynı otelde arka arkaya birden fazla yıl çalışmanız varsa önce arabulucu ardından işe iade yoluna gitmenizi tavsiye ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir