İşçi Alacak ve Tazminatları

Yurtdışına giden isteğe bağlı sigortalıların sigortalılığı

5510 sayılı Kanunun 50. maddesiyle Türkiye’de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarına da isteğe bağlı sigortalı olma hakkı tanınmıştır.

 Türkiye’den isteğe bağlı sigortalı olduktan sonra sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere gidenlerin isteğe bağlı sigortalılıklarının kesintisiz olarak devam etmesi sağlanmıştır.

Ancak, Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere giden ve daha sonra isteğe bağlı sigortalılık talebinde bulunan Türk vatandaşlarından bir kısmının Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlarının bulunmaması nedeniyle Türkiye’den ikamet belgesi temin edemedikleri, bu nedenle isteğe bağlı sigortalılık taleplerinin kabul edilmediği anlaşılmıştır.

Bu durumdaki kişilerin de isteğe bağlı sigortalılık haklarının bulunduğu dikkate alınarak, isteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesinde beyan etmiş oldukları Türkiye’deki adresleri esas alınmak suretiyle isteğe bağlı sigortalılık taleplerinin kabulü ile tescil işlemlerinin sonuçlandırılması gerekmektedir.

www.isakarakas.com

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir