isa karakaş köşe yazıları
SGK İşveren Rehberi

Çalışanlarınızın mağdur olmaması için SGK’nın bu yeni kodunu işaretlemeyi unutmayın

17 Nisan 2020 tarihinde  yürürlüğe giren  Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayat Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Torba Yasa) ile  istihdamı korumaya yönelik olarak 4857 sayılı İş Kanunu’na eklenen geçici maddeyle bu Kanunun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi  Kanunun yayımlandığı 17/04/2020 tarihinden itibaren 3  ay  ile sınırlı olmak üzere  “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler” dışında işveren tarafından işçi çıkarılması yasaklanmıştır.

Ancak belirtilen sürede işçinin rızasına gerek duyulmadan işveren işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilme yetkisi tanınmıştır.

Diğer yandan Ücretsiz izine ayrılanlara yukarıda açıkladığımız işten çıkarma yasağı süresince İşsizlik Sigortası Fonu’ndan her gün için 39,24, aylık net 1.168  Türk lirası nakdî ücret desteği verilecektir.

Bundan faydalanmak için ücretsiz izine ayrılacak işçiler için SGK yeni kod geliştirdi.

Bu yeni eksik gün nedeni aşağıda yer almaktadır.

28-Pandemi Ücretsiz İzin (4857 S.K./G.10.M) 

işçilerinizin belirtilen ödeneği alması için;Ücretsiz izine ayrılacak işçiler için bu eksik gün nedenini işaretlemeyi unutmayın…

Sorularınızı  “İsa KARAKAŞ YOUTUBE”    kanalımıza yönelterek gerçek ve net çözümlere kaynağından ulaşabilirsiniz….

https://www.youtube.com/channel/UCt35Q5DJzE2gRXnUh7dl4jw?view_as=subscriber

 

 

 

Paylaşabilirsiniz

One thought on “Çalışanlarınızın mağdur olmaması için SGK’nın bu yeni kodunu işaretlemeyi unutmayın

  1. Özel hastane çalışanı doktor ve hemşireleri, sokağa çıkma yasağı da dahil olacak şekilde görevlerine devam ettiği ve çalıştığı halde fiili durum oluşturularak işçi niteligindeki sağlık çalışanlarının ücretinin %50 indirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir