SGK İşveren Rehberi

Milyonlarca işçiye ödenek yüzbinlerce firmaya kolaylık

Yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” kapsamında kısa çalışma uygulaması kapsamında an itibarıyla 270.000’i aşkın firma ve 3.000.000 aşkın işçi için müracaat yapıldı.
Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte  Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir.

Başvuruların hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için koronavirüsten olumsuz etkilenildiğine dayanak teşkil eden belgelerin başvuruya eklenmesi önem taşımaktadır. Gerektiğinde işverenle irtibata geçilerek ilave belgeler talep edilebilecektir.

İşverenlere başvurusunun alındığı yine aynı yolla en kısa sürede bildirilecek ve başvurular uygunluk tespiti amacıyla Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına  17/04/2020 tarihinden itibaren gönderilmeyecektir. Beyan esas alınacak.
Kısa Çalışma Ödeneğine en çok başvuru yapan sektör;
  • % 40 ile imalat.
  • İkinci en çok başvuru yapan sektörün; yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret,
  • üçüncünün; yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri
  • 4. %6 ile eğitim sektörüdür.

Firmalarımızın çalışan sayısına göre dağılımına baktığımızda da, en çok başvuru aldığımız firmaların;

ilki; yüzde 51.3 ile 3’ten az çalışanı olan,

ikincisini; yüzde 28.3 ile 4-9 çalışanı olan,

üçüncüsünü; yüzde 10.8 ile 10-19 çalışanı olan,

dördüncüsünü de yüzde 6.4 ile 20-49 arası çalışanı olan

firmalardan oluşmaktadır. Bu bağlamda  50’den az çalışanı olan firmalarımız toplam başvuru yapan firmaların %90’ından fazlasını oluşturmaktadır.

 

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir