SGK İşveren Rehberi

SGK Asgari İşçilik İncelemeleri 

Asgari işçilik incelemeleri geçici mahiyetteki işyerleri (özel bina inşaatları, ihale konusu işler) ile devamlı ve mevsimlik iş yerlerinden Kuruma bildirilen işçiliklerin işin yürütümü bakımından yeterli olup olmadığına yönelik olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

İşin yürütülmesi için gerekli olan ve Kuruma bildirilmesi gereken asgarî işçilik miktarı; işverenin Kuruma, emsaline, yapılan işin nitelik, kapsam ve kapasitesine göre işin yürütülmesi için gerekli olan sigortalı sayısının, çalışma süresinin veya prime esas kazanç tutarının altında bildirimde bulunup bulunulmadığının saptanması için yapılmaktadır.

Bu inceleme sırasında, yapılan işin niteliği, bünyesinde kullanılan teknoloji, iş yerinin büyüklüğü, benzer işletmelerde çalışan işçi sayısı, ilgili meslek veya kamu kuruluşlarının görüşü gibi unsurlar dikkate alınarak tespit yapılmaktadır.

Denetimin yapılacağı sektörün tanınması, işin yürütüm şartlarının belirlenmesinde, uygulamada tekdüzeliğin sağlanması ve kurumsallaşmaya hizmet etmesinin yanı sıra müfettişlere yol gösterici özelliği olan denetim rehberleri hazırlanmaktadır.

TÜM YÖNLERİYLE ASGARİ İŞÇİLİĞİN  KLASİK BAŞUCU KİTABININ 2019 BASKISI ÇIKTI

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir