SGK İşveren Rehberi

Asgari Ücret takvimi, EYT işveren kolaylıkları

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 7 Aralık saat 14.00’te, ikinci toplantısının ise 14 Aralık saat 14.00’te Bakanlıkta gerçekleştirilecek.

TİSK ve ÇSGB toplantısında   Bakanlığa sunulan çalışma 3  ana çatı altında özetlenebilir . TİSK yetkilisi; ” Bir tanesi emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızla ilgili; SGK primi ve işveren maliyeti artıyor. TİSK, Temmuz ve Ağustos aylarında çok sayıda EYT kapsamındaki çalışanın katıldığı bir anket yaptı. Burada şunu gördük; yüzde 80’in üzerinde EYT kapsamındaki çalışma arkadaşımız iş hayatına devam etmek istiyor, devletin emeklilik maaşını almak ama aynı zamanda da işletmesinde çalışmaya devam etmek istiyor. İşverenlere sorduğumuzda da yine çok büyük bir oranda işveren istihdam ilişkisini devam ettirmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz, bu uyumun da kaybolmamasını istiyoruz. Eğer emekli olan birini çalıştırmaya devam ederseniz SGK’da bir maliyet artışı söz konusu olacak. Tabii bu hem istihdamın devamı açısından hem de işverenler açısından bir risk oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

“KGF’den Uygun Kredi İmkanıyla İşverenlerin Yalnız Bırakılmayacağı Müjdesini Aldık”

Aynı anda emekli olacak çalışanların emekli olması durumunda işverenler için ciddi bir finansman problemi doğuracağını kaydeden Akkol, “Büyük işletmeleri de küçük işletmeleri de düşünün oldukça yüklü sayıda emekliden bahsediyoruz, aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı içine girme söz konusu olacak. Bu durumda da işçinin mağdur olma ihtimali var, bu konu da bizim uzun süredir taleplerimiz arasındaydı. Sayın Bakanımız az evvel yine müjdeyi verdi; Hazine ve Maliye Bakanımızın da bu sürece çok destekçi olduğunu ifade etti. Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini aldık. Kıdem tazminatları ile ilgili uygun kredi faiziyle bu anlamda işverenlere destek olunacak.” bilgisini paylaştı.

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir