isa karakaş köşe yazıları
SGK İşveren Rehberi

Kısa çalışmada yanlış bordrolama ve SGK bildirimi hem ceza hem de teşvikleri riske eder

Covid-19  salgınında  çalışanlarına önem vererek ahde vefa içinde olan çok sayıda işveren, işçilerinin geçim sıkıntısı içine düşmemesi için arayışa geçti. Koronavirüs belasını def edene kadar işverenin yerine Devlet (İş-Kur) tarafından “kısa çalışma ödeneği” adı altında işçilerin ücretlerinin bir kısmının karşılanması uygulamasından yararlanma yoluna müracaat etti.
Zira bu zor durum hâlinde en mantıklı yol kısa çalışma uygulamasından faydalanmaktır. Çünkü bu yol ile zor durumdaki işverenler, yıllarca birlikte çalıştıkları işçilerini işten çıkarmak yerine iş yerine bağlı tutmakta, işçiler de işsizlikten kaynaklanabilecek gelir kaybından kurtulmakta ve sağlık yardımlarından faydalanabilmektedir.
Konuyla ilgili Müfettişlerin uygun denetiminde esas alınan kriterler dahil  çok sayıda yazımız Türkiye Gazetesinde yayınlandı.  Çok sayıda işyeri ve çalışanlardan gelen sorulara binaen Çeyrek Asırlık  Başmüfettiş/Uzman/Eğitmen/Bilirkişi/Gazeteci ve Yazar olarak en güvenilir gerçek bilgilerle işveren ve çalışanlarımızı aydınlatmaya devam edeceğiz.
         Tam süreli kısa çalışmadan faydalanan işverenlerin sigortalılarına   İş-Kur’un yapacağı Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçememektedir.  Bunun dışında işverenlerin işçilerin eksik alacağı ücretin %40’nı  ödemesi zorunlu değildir.
https://www.isakarakas.com.tr/kitaplari/
       Kısa çalışmada ilk hafta İŞ-KUR sigortalılara ödeme yapmayacaktır. Keza  4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlamaktadır. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri tamamen işverene   aittir.
İlk hafta işveren tarafından yukarıda belirtilen İş Kanunu hükümleri gereğince  yapılması gereken ücret ödemelerinin usulüne uygun olarak yapılmaması, bordroda yer verilmemesi hem İş Kanunu hem SGK açısından ceza nedenleridir. Kez bu ücretlerin  SGK uygulamalarına uygun olarak  bildirilmesi zorunludur.
Paylaşabilirsiniz

2 thoughts on “Kısa çalışmada yanlış bordrolama ve SGK bildirimi hem ceza hem de teşvikleri riske eder

  1. Kısa çalışma ödeneği iskur tarafından kabul edilmiş bir işletmede çalışıyorum,
   Mart ayı tam puantaj 31 gün eksiksiz çalıştım
   Muhasebede evraklarım mevcut
   Mart 25 ten itibaren de bugün öğrendiğim kadarıyla iskur kısa çalışma incelemesini kabul etmis
   Maaşlari 25 ine kadar tam yatırıp 5 gün kısa çalışmadan faydalanmis gibi eksik yatırmak istiyorlar, ayrıca devamlı işten atarız savunmani alabiliriz gibi ufacık meselelere mobbing yapılıyor
   Sesimizi çıkaramıyoruz
   Hakkımızı kim arar şikayeti kime yapmalıyız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir