SGK İşveren Rehberi

2 yıl sigortalı çalıştırmayan işyerleri SGK tarafından otomatik “İZ” kapsamına alıancak

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin İşyeri dosyalarının işlemden kaldırılması başlıklı 34 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasındaki “ kapanma, terk veya tasfiye olmadığı hâlde”, işyerinde en az iki yıl süre ile sigortalı çalıştırılmadığı, işverenler tarafından bildirilen veya Kurumca tespit edilen işyeri dosyaları, sigortalı çalıştırılmaya son verilen tarih itibarıyla ünitece Kanun kapsamından çıkarılır“ hükmü yer almaktadır.
Buna göre, işveren intra programında bulunan İşveren Tescil-Otomatik Kanun Kapsamından Çıkış programı vasıtasıyla sosyal güvenlik il müdürlüklerimize/sosyal güvenlik merkezlerimize gerekli şartları taşıyan işyerlerinin kanun kapsamından çıkış işlemlerini toplu olarak yapma imkanı sağlanmıştır.
Diğer taraftan, yalnızca otomatik olarak Kanun Kapsamından çıkarılmış işyeri dosyalarının sistem tarafında otomatik olarak iz işleminin yapılmasına yönelik program çalışmaları tamamlanmış bulunmaktadır.
Bu kapsamdaki gerek otomatik kanun kapsamından çıkış programları gerekse de otomatik iz programları ayda bir kere merkezden çalıştırılacak olup, kanun kapsamından çıkarılan veya iz yapılan işyeri dosyalarının listeleri, “İşveren İntra-Listeler İstatistikler-Tescil Bilgileri Listeleme İşlemleri-Kanun Kapsamında Çıkmış veya İz Olan İşyerleri” menüsü vasıtasıyla sosyal güvenlik il müdürlüklerimiz/sosyal güvenlik merkezlerimizce alınabilecektir

Paylaşabilirsiniz

One thought on “2 yıl sigortalı çalıştırmayan işyerleri SGK tarafından otomatik “İZ” kapsamına alıancak

  1. 2 aydir maasimi alamiyorum kasım.aralik masasını şirket ödeme yapmıyor istendene çıkarmıyorlar ankara aşkı taşören firması calistigim sektör inşaat sektörü.benim ne yapmam.lazim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir