SGK İşveren Rehberi

Sahte ve kaçak sigortalı çalıştırmanın yaptırımı hafifliyor

2017 Torba Kanun serisinin 2.si geçen hafta TBMM’ye gönderildi. Torbada ne var ne yok herzaman olduğu gibi ilk defa tarafımızdan açıklanmaya devam edecektir.Torbada GSS’den sonra en dikkat çekici düzenlemelerden biri de Sahte ve kaçak sigortalı çalıştırmanın yaptırımının  hafifletilmesidir.  BU müeyyide ise sahte ve kaçak sigortalı çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde işverenlerin bir sene boyunca SGK teşviklerinden mahrum bırakılmasıdır.

Tasarı ile  gerek mahkeme kararıyla gerekse  yapılan kontrol ve denetimlerde çalışanlarını sigortalı olarak bildirmeyen veya bildirilen kişilerin fiilen çalışmadığı tespit edilen işletmelere verilen 1 yıl süreyle teşviklerden yararlanamama yaptırımı çok hafifletiliyor.

Yeni uygulamada işverene  ilk tespitte 1 ay,ilk tespit tarihinden itibaren 3 yıl içinde tekrar eden her tespit için de bir yıl süreyle işletme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve İşsizlik Sigortası Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacak.5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin veya bildirilen kişilerin fiilen çalışmadığının tespit edilmesi halinde bu yaptırımın uygulanmaması öngörülmektedir.Belirtilen fiiler nedeniyle uygulanan idari para cezalarında ise bir değişiklik yok aynen uygulanmaya devam edecektir.

İsa KARAKAŞ
Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku BAŞUZMANI
ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. GENEL BAŞKANI
İş-Sosyal Güvenlik-İş Sağ.Güvenliği. Adli ve Ceza Bilirkişisi
 A Sınıfı İş Güvenliği UZMANI
Gazeteci/ Yazar (50’yi aşkın kitabı bulunmaktadır)

 

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir