SGK İşveren Rehberi

Ölümle Sonuçlanan İş Kazalarında SGK işlemleri

Maalesef ülkemizde her yıl binlerce ölümlü iş kazası gerçekleşmektedir.  Ölümle sonuçlanan vakalarda; Kısa Vadeli Sigorta Servisi veya İş Kazası Tespit Komisyonu tarafından iş kazası tespiti yapılanların dosyaları sorumluluk halleri ve kusur oranlarının; İş Kazası Tespit Komisyonu tarafından tespiti yapılamayanların dosyaları  iş kazasının, sorumluluk hallerinin ve kusur oranlarının tespiti amacıyla SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının ilgili Grup Başkanlığına iletilmektedir. 

Olayın iş kazası olduğuna karar verilmesi halinde,  konu ile ilgili sonuçlanmış bir mahkeme kararı varsa söz konusu mahkeme kararlarında belirtilen kusur oranlarına göre hesaplanacak rücu tutarının işveren/üçüncü kişilerden kısa mehilli bir yazı ile istenmesi, ödenmemesi halinde dava açılması için Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca hazırlanan raporla birlikte dosyanın, hukuk servislerine intikal ettirilmektedir.

Konu ile ilgili açılmış bir dava bulunmuyor ise dava açılması için Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca hazırlanan raporla birlikte dosyanın, hukuk servislerine intikal ettirilmektedir.

Daha önce Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yayımlanan talimata göre ölümlü iş kazası vakalarına ait dosyaların SGK kısa vadeli sigorta servislerince 10 gün içinde anılan Başkanlığa iletilmesi istenmiştir. Ancak ilgili birimlerle yapılacak yazışmalar sonucu söz konusu belgelerin temininin daha uzun bir süreyi kapsaması halinde, dosya yazışmalar sonucu gerekli belgelerin tamamlanmasından sonra elde edilen belge ve bilgilerle birlikte en kısa sürede SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına ettirilmektedir.

NOT: iş kazaları ile ilgili tüm sorularınızı karşılıksız-ücretsiz bizlere sorabilirsiniz

Paylaşabilirsiniz

One thought on “Ölümle Sonuçlanan İş Kazalarında SGK işlemleri

  1. Çok değerli üstad bu konu hakkında benim babam iş yerinde vefat etti fakat iş kazası yazılmadı 2012 yılında vefat yılı . bazı sebeplerden ötürü bu konu hakkında kimse bişey yapmadı (bir takım vaadler vardı yerine getirilmedi) daha sonra 2016 yılı da mahkeme sürecimiz başladı 2018 yılında hem yerel mahkeme hemde BAM işkazası dedi ve temyiz yapıldı 19 şubat 2020 yargıtay dan onama gelerek dava iş kazası olarak sonuçlandı sorum şu daha önce annem ve kardeşlerime kız olan helen maaş alıyor erkek 25 yaşında kesildi dul ve yetim maaşı verdiler oda 1800 gün olayından dolayı bu karar ile ne yapmamız lazım nasıl bir yol izlemeliyim verilecek olan maaşları kaza zamanından itibaren isteyebilirmiyiz bu konuda değerli bilgileriniz rica ederiz şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir