İş Kanunu İşlemleri

Kıdem Tazminatında son durum

Kıdem Tazminatında son durum ne? soran okuyucularımıza bu konuda 1. derecede yetkili bulunan ÇSGB Bakanı sayın Müezzinoğlu’nun en son açıklması;

Bakan  Müezzinoğlu, birinci önceliğin çalışanın hakkının korunması olduğunu söyledi. ve görünen tabloda çalışanın hakkının korunabilirliğinin yüzde 14, 15’lerde olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, mahkemeyle alan kişilerin de eklenmesiyle yüzde 20’yi geçmediğini, yüzde 80’lerin üzerinde mağduriyet bulunduğunu aktardı.

Müezzinoğlu, bir hakkın bu kadar mağduriyetinin olduğu bir tabloya duyarsız kalınmasının, 10 milyonlarla ifade edilen çalışanın mağduriyetine rıza göstermek olacağını, bunu da doğru bulmadığını söyledi.

Güvencenin de önemine değinen Müezzinoğlu, çalışanın haklarının iş verenin kasasında biriktiğini belirtti. Müezzinoğlu, iş verenin kasasında yıllarca biriken hakkın yüzde 80 hak mağduriyetine neden olduğunu, bu sebeple güvenceli bir yapının olacağını kaydetti.

Şeffaflığın da önemli olduğunun anlatan Müezzinoğlu, hak sahibinin hakkını ne şekilde, ne zaman kullanacağını, avantajlarının, dezavantajlarının ne olduğunu, bankadaki hesabını gördüğü gibi görmesi gerektiğini vurguladı.

Sistemin sürdürülebilirliğinin de altını çizen Bakan Müezzinoğlu, “Çalışanın hak ve hukukunu koruyacak güçlü ve güvenceli yapı kuracağız. Bu yapının sürdürülebilir olması, 20, 30 yıl sonra ne çalışana ne ülkeye hesaplanamayan bedeller ödetmeyecek bir sürdürülebilir yapı olsun. Bu çerçevede ana kolonları koyduk.” ifadesini kullandı.

Müezzinoğlu, gelecek günlerde olgunlaştırma çalışmalarını tamamlamanın gayreti içinde olacaklarını belirterek, olgunlaşmış paketin netleştirilmesi halinde taraflarla paylaşılacağını, yüzde 70’lerin üzerindeki kabulün yakalanmasıyla parlamentoya götürüleceğini kaydetti.

Bir basın mensubunun, “‘Kıdem tazminatında madem bütün taraflar memnun, biz de değiştirmeyebiliriz.’ şeklinde cümleleriniz var. Böyle bir şey gündeme gelebilir mi?” sorusuna Müezzinoğlu, “Hayır, biz neticede, kamuoyuna olgunlaştırdığımız bir paketi götürdük, buna iş veren de işçiler de diğer hak kaybı olan çalışanlar da ‘Biz mevcut halden memnunuz.’ diyorlarsa bunu kendimiz için çıkarmıyoruz, çalışan, çalıştıran için çıkarıyoruz. Bütün kesimler bu anlamda, ‘Yok mevcudun devamından yanayız’ diyorlarsa o zaman alırız, bir kıyıya koyarız tekrar bir ihtiyaç olduğunda birileri getirmek istiyorsa getirir. Ama bu şu andaki gündem değil.” yanıtını verdi.

Kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin, “Geriye dönük hak kayıpları konularını da içeren bir düzenleme içindesiniz yoksa bugünkü mevcut bir yıla karşılık bir aylık maaş denkliği üzerinden mi hareket ediyorsunuz?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, mevcut yapıdan memnun olan hiç kimseye dokunmayacaklarını belirtti.

Müezzinoğlu, “Hak kaybı istemeyenler buyursunlar hak kaybının olmadığı mevcut yapıda devam edebilirler ama bundan sonraki sistemde ilk defa işe girecekler için yeni, şeffaf, güçlü, hakkaniyetli yeni sistemi analiz edecek ve ona göre karar verecek. Sabit ayağımızı herhangi bir değişmezde tutarsak biz değişim yapamayız. Şu anda yüzde 80 mağduriyetler, son 5 yılın mağduriyetleri değil. 12 Eylül öncesinin de mağduriyetleri, 12 Eylül sonrasının da mağduriyetleri… Yüzde 80-85 mağduriyetlerin olduğu bir yapıda ben sabit ayağımı hiç bir yere oynatmam diyerek bir çözüm gelmez.” dedi

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir