İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Sağlığı ve Güvenliğinde 30.000 Kişiye ihtiyaç var

İş Sağlığı ve Güvenliğinde  en az  30 Bin İş Yeri Hekimine İhtiyaç var. ÇSGB Bakanı Mehmet  Müezzinoğlu, “.. Şu anda bizim için ölümlü iş kazaları ve ağır yaralanma veya meslek hastalıklarına vesile olan süreçlerde alanımız tehlikeli ve çok tehlikeli iş alanları. 1 milyonun üzende iş yerimiz var az tehlikeli olarak.

Az tehlikeli iş yerlerine yani pastahane, restoran, market, kıraathane… Bütün buralarda iş hekimliği ve iş sağlığı ve denetimleriyle 1 milyonun üzerindeki yerin sistematiğini kurgulamamız, bu kadar hekimimiz yok, iş sağlığı ve güvenliği sertifikalı uzmanımız yok.

O zaman bizim riskli alanımız neresi? Tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri. Bütün hedefimizi çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerine fikse etmemiz lazım. O nedenle biz buraları 2020 yılına kadar erteledik ki biz diğer tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde sıfır hedefine yönelik projelerimizi, programlarımızı sağlıklı uygulayabilelim. İş yeri hekimliği mecburiyetlerini yakın takip edelim, zaman ayırmalarını ona göre planlayalım. Bizim asgari 30 bin iş yeri hekimine ihtiyacımız var.”

Müezzinoğlu, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerindeki zaafiyete göz yumamayacaklarını, risk alanlarını daha güçlü takip edebilmek, yapıyı güçlü şekillendirmek için yapılan bir erteleme olduğunu söyledi.

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir