SGK Emeklilik SGK İşveren Rehberi

EYT’liler yalan-yanlış haberlere itibar etmeyin

İSA Hocam, rapor Sayın Cumhurbaşkanımıza gerçekten gitti mi? Ortalıkta EYT ile ilgili bahsedilen rapor gerçek mi?

EYT yasasının hemen çıkacağı doğru mu?……..Evet her gün en az 600-700 okuyucumuzun bu ve benzeri sorulara CEVABIM;

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sosyal Politikalar Başkan Vekili  ve aynı zamanda Başdanışmanı olan   Sayın Prof. .Dr. Vedat BİLGİN’i görevlendirmesi  ile bilikte  EYT/EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR  ile ilgili yazılı ve görsel medyada yazanların-çizenlerin-konuşanların CV’lerine baktığınızda SGK ya da Bakanlıkla yakından uzaktan bir ilgilerinin bulunmadığını göreceksiniz. Dolayısıyla verilen istatistik ve sayıların hiçbiri geçek değildir.

Bu konuda tek gerçek bilgiler Sayın Prof. .Dr. Vedat BİLGİN’in yapacağı açıklamalardır. Bu konuda henüz hazırlanan hiçbir resmi rapor yoktur.

 Yarın Türkiye  Gazetesi’nde  yayınlanacak olan “EYT/EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARDA EN ŞANSLI OLANLAR” başlıklı yazımda göreceğiniz üzere;

EYT’lilerin  tek bir sigortalılık grubunda yer almadığından emeklilik koşulları yer aldıkları sigortalılık türüne göre farklılık arz etmektedir. Keza genel olarak;

  • İş Kanuna tabi olan işçiler ile işçi gibi sigortalı sayılan SSK’lılar,
  • Esnaf-sanatkar, şirket ortağı ile diğer kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur’lular,
  • Memur ve memur gibi iştirakçi sayılan Emekli Sandığına tabi olanlar,
  • Tarım SSK,
  • Tarım Bağ-Kur,
  • Banka ve TOBB… Sandıklarına tabi olanlar

Olmak üzere değişik gruplarda yer alan çok sayıda EYT’li bulunmaktadır. Bu nedenle bu konuda değişik gruplarda yer alan her EYT’li grupla  ilgili  çok sayıda veriyle ilgili tüm istatistiklerin çıkarılması, işlenmesi, hesaplanması  maalesef  zaman gerektiren meşakatli bir iştir.

SON SÖZ OLARAK; EYT konusunda görevli olan Sayın BİLGİN’in yapacağı açıklamalar dışında verilen rakamlar, istatistikler ve bahsedilen raporların bağlayıcılığı ve gerçekliği yoktur.

SAYGILARIMLA

 

 

 

 

 

 

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir