SGK Emeklilik

Emekli maaşlarının haczi zorlaştırılacak

Ülkemizde milyonlarca emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Sayıları  12 Milyonu aştı. 12,5 milyona hızla yaklaşıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’dan emekli olan ve borcundan dolayı icra yoluyla maaşlarına haciz gelen çoğu emekli vatandaşlarımız bu haczi ödeyemez durumdadır. Bu durumun önlenmesi için TBMM’ye kanun teklifi verildi.

Teklifte; Asgari ücret ve altında ücret alan vatandaşlarımızdan maaşının 1/10’u kadar icra kesintisi yapılırken, Asgari Ücretin üzerinde emekli maaşı olan vatandaşlarımızdan maaşının 1/3 ‘ü oranında bir kesinti yapılmaktadır, bu da emekli vatandaşımızı geçimini sağlayamaz hale geldiği belirtilmeketdir.

Emekli Maaşından 1/3 oranında kesinti yapıldığında vatandaşın eline geçen tutar asgari ücretin altına düşüyorsa bu gruptaki emeklinin maaşında 1/10’luk kesinti yapılmaya devam edilir.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun Teklifi ile asgari ücretin üzerinde maaş alan emeklilerimizin maaşına haciz konulması halinde, vatandaşın eline asgari ücret kadar meblağın geçmesi amaçlanmaktadır.

Yasalaşırsa Asgari ücretin üzerinde ücret alan emeklilerimizin maaşına haciz konulması halinde, emekliye ödenen maaşın asgari ücretin altına düşürülemeyecek.

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir