Genel Sağlık Sigortası İş Sağlığı ve Güvenliği

SGK’nın yeni uygulaması “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi”

Ülkemizde geçici olarak (turistik amaçlı) bulunan veya daimi ikamet eden, Yurtdışı Provizyon, Aktivasyon ve Sağlık Sistemi (YUPASS) programı kapsamının dışında kalan sözleşmeli ülke sigortalıları, sosyal güvenlik sözleşmelerinin ilgili maddelerine göre, Ülkemizde bulundukları süre boyunca sağlık yardım hakkı formülerine istinaden düzenlenen “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi’ ile sağlık yardımı almaktadırlar.

Söz konusu sağlık yardım belgesi bu Genel Yazı tarihinden geçerli olmak üzere örnekleri ekli “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Acil Haller Kapsamında Sağlık Yardım Belgesi” ve “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.

Buna göre, Ülkemizde geçici olarak (turistik amaçlı) bulunan sözleşmeli ülke sigortalıları için “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Acil Haller Kapsamında Sağlık Yardım Belgesi”, Ülkemizde daimi ikamet eden, geçici görevli olarak veya tedavisine devam edilmek üzere bulunanlara ise “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” düzenlenecektir.

Söz konusu sağlık yardım belgelerinin hangi sağlık yardım hakkı formülerine istinaden düzenleneceğini gösterir tablo ekte yer almakla birlikte, sağlık yardım belgelerinin arka sayfalarında da ilgili formülerler ülkeler bazında listelenmiştir.

Sosyal güvenlik il müdürlükleri / sosyal güvenlik merkezlerince yazı ekinde bulunan sağlık yardım belgeleri doldurulurken, belgelerin arka sayfalarında yer alan açıklamalar dikkate alınacaktır.

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir