SGK İşveren Rehberi SGK Kamu İşlemleri

SGK’nın bu prim ve hizmet belgesini artık yanlış düzenlemeyin

Fiili hizmet süresi zammına tabi olan işyerlerinde çalışan sigortalıların çalışılan ayın bazı günlerinde kapsam dışı işlerde geçen süreleri ile kapsamda olan işlerde fiilen çalışmayarak risklerine maruz kalmadıkları 2429 s. Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilen tatil günleri ile yıllık izin, ücretsiz izin, ücretli izin, sıhhi izin ve eğitim kurs süreleri 5510 sayılı Kanunun 40. maddesi kapsamında değerlendirilmemektedir.
Bu çerçevede, 5510 sayılı Kanunun 40. maddesi kapsamındaki işyerlerinden Kuruma aylık prim ve hizmet belgesiyle yapılan fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki bildirimler için 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinin 2. fıkrasında yer alan tablonun (10) numaralı sırasında olanlar hariç olmak üzere yukarıda açıklandığı şekilde tatil, izin, kurs veya iş öncesi veya sonrası hazırlık süreleri hariç tutularak e-bildirge programında her ay için azami
26 gün kontrolü konulmuş olup, aynı işyerinden farklı belge türleri ile toplamda 30 günden fazla hizmet bildirilmemesi gerekmektedir.

(örneğin; (01) nolu belge türü ile 4 gün, (32) nolu belge türü ile 26 gün gibi).
Sigortalıların sosyal güvenlik haklarını sorunsuz bir şekilde elde etmeleri bakımından işverenlerimizin 5510 sayılı Kanunun 40. maddesi kapsamında değerlendirilmemesi gereken sürelerini doğru belge türleri ile bildirmeleri  gerekmektedir.

Paylaşabilirsiniz

2 thoughts on “SGK’nın bu prim ve hizmet belgesini artık yanlış düzenlemeyin

  1. İsa bey merhaba
    peki şubat ayı için fiili hizmet zammı ile çalışanların sgk gün sayıları nasıl yapılacak? 26/4 olmuyor.-26/2 veya 24/4 olarak kabul ediyor. teşekkürler.

  2. Peki eksik gün varsa. 31 çeken mart ayında 4 gün 07 puantaj kayıtları eksik gün var. 23 günü 32 belge türünden geri kalan hafta sonlarını 4 gün 01 belge türünden 4 gün 07 puantaj kayıtlarından eksik günü hangi belge türünden göstereceğiz. ve eksik gün nedenine ne diyeceğiz. birden fazla mı diyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir