İş Kanunu İşlemleri

Kıdem tazminatı Kanun çalışması hazır mı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı MÜEZZİNOĞLU,  kıdem tazminatı ile ilgili son açıklamasında kıdem tazminatı yol haritasını verdi. Daha önceki açıklamalarından 2017 yılından itibaren çalışmalara başlanacağını bildirmişti. Bu konuda maalesef şu anda hazırlanmış yeni fon taslağı bulunmamaktadır.

Kıdem tazminatıyla ilgili çalışmalara değinen Müezzinoğlu, “Bugün için kıdem tazminatı fonu, esasında bizim iş dünyasıyla ilgili. Çalışanla çalıştıran arasında, işverenle işçi arasında huzurun, güvenin çok daha iyi noktaya gelebilmesi adına, hakların işverende veya hakların sendika tarafından korunduğu bir yapıdan ziyade, hakların yasal olarak hukukunun korunduğu, onun güvencede olduğu bir adreste toplanmasında yarar var.” diye konuştu.

Mehmet Müezzinoğlu, işverenin, yarın karşısına hangi koşulda ne çıkacağını bilmediği bir süreci yaşadığını belirterek, şunları söyledi:

 

“Yani bu yıl herhangi bir iş sektörü zora girdiğinde, ‘Benim 100 çalışanım var. Bu 100 çalışanımın, ortalama 10 yıllık kıdem tazminatı mevcut’ diyor, sıkıntısını dile getiriyor. Diğer taraftan zorda olan işverenin çalışanı da, ‘Acaba kıdem tazminatımı alacak mıyım?’ diyor. Birçok belirsizliği yaşıyoruz. Diğer taraftan da şu anda çalışanlarımızın yüzde 80’i kıdem tazminatından istifade edemiyor. Böyle bir sürecin gitmesine izin vermek, doğru ve vicdani değil. Önümüzdeki dönemde, kıdem tazminatı fonuyla ilgili de paydaşlarımızla yeni bir yol haritası ve birlikte ortak bir yapının kurulmasını arzu ediyoruz.”

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir