SGK İşveren Rehberi

Katiller, Sosyal Güvenlik Kurumu’na da hesap verecek

BAŞLIĞI okuyunca “Katiller, Sosyal Güvenlik Kurumu’na neden hesap versin ki? diyebilirsiniz” ancak adam öldürmenin adam yaralamanın cezası hapis yatmakla bitmiyor. Ayrıca adam öldürmekten veya sakat bırakmaktan dolayı SGK’nın ölenin hak sahiplerine ya da sakat kalan sigortalıya yaptığı aylık ödemeleri ile sağlık giderlerini katil veya faillere ödettirmesi de söz konusu olmaktadır.

SGK’nın hesap sorma ve ödettirme yetkisinin kapsamı genişletildi

SSK’NIN sadece iş kazası-meslek hastalığı ve hastalık hallerinde işveren ve diğer kişilerle ilgili soruşturma yapması ve yaptığı masrafları ödettirmesi söz konusu iken SGK’nın belirtilen haller dışında ayrıca adam öldürme veya sakat bırakma hallerini de soruşturması ve ölüm sigortası ile malullük sigortasından yapacağı aylıkları da ilgililere ödettirmesi yönünde yetkileri en geniş şekilde tutulmuştur.

  Katilin Sosyal Güvenlik Kurumu’na karşı sorumluluğu;  BU düzenleme sosyal güvenlik reformuyla birlikte getirilen yeni bir düzenlemedir. Örneğin çarşıda- pazarda, kırda- dağda her nerede ve nasıl olursa olsun kasıtlı bir şekilde bir kişinin öldürülmesi ya da sakat bırakılması halinde SGK’nın sakat kalan kişiye ya da ölenin hak sahiplerine aylık bağlaması halinde bağlanacak aylığın başlangıç tarihindeki ilk peşin sermaye değerinin yarısını katile yada sakat bırakan kişiye ödettirecektir.
Allah kimsenin başına getirmesin ama böyle bir durumun olması halinde SGK tarafından hazırlanan “Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi”ni doldururken yakınınızın ölümüne veya sizin sakat kalmanıza neden olan kişiyi ve olayı mutlaka belirtin.

Keza ölüm nedenini belirtmenize bağlı olarak SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca gerekli araştırma yapılacaktır.

BU düzenleme sosyal güvenlik reformuyla birlikte getirilen yeni bir düzenlemedir. Örneğin çarşıda- pazarda, kırda- dağda her nerede ve nasıl olursa olsun kasıtlı bir şekilde bir kişinin öldürülmesi ya da sakat bırakılması Halinde SGK’nın sakat kalan kişiye ya da ölenin hak sahiplerine aylık bağlaması halinde bağlanacak aylığın başlangıç tarihindeki ilk peşin sermaye değerinin  yarısını katile yada sakat bırakan kişiye ödettirecektir.
Allah kimsenin başına getirmesin ama böyle bir durumun olması halinde SGK tarafından hazırlanan “Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi”ni doldururken yakınınızın ölümüne veya sizin sakat kalmanıza neden olan kişiyi ve olayı mutlaka belirtin. Keza  ölüm nedenini belirtmenize bağlı olarak SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca gerekli araştırma yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir