İnsan Kaynakları İş Kanunu İşlemleri

GOOGLE İ.K'ya Faydadan çok zarar veriyor

GOOGLE İ.K’ya Faydadan çok zarar veriyor…  yazının başlığını okuyunca ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim.

Ancak tecrübe ile sabit… 23 yılı aşkın Başmüfettiş deneyimlerimden gördüğüm, İş ve sosyal güvenlik Bilirkişiliği –  yazar ve eğitici tecrübelerimden maalesef genelikle İ.K.’nın ihtiyaç olan başta iş sözleşmeleri olmak üzere her türlü İ.K ile ilgili kullanılacak belge örneklerini   GOOGLE’den temin ettikleri ve şirket isimleri-personel bilgilerini değiştirerek kullandıklarına müttali oldum;

Sonuç İ.K fonksiyonunu yerine getirdiğini düşünürken adete kaş yapayım derken göz çıkarmakta… Keza başta İ.K. Yönetmeliği ve iş sözleşmeleri her işyerinin niteliği ,özelikleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlara, kaybedilen davalara göre yapılması gerekmektedir.

Diğer yandan bu yönetmelik ile sözleşmelerin değişen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı/SGK uygulamaları ile Yargıtay içtihatlarına göre şekillenmesi gerekmektedir.

Diğer yandan  UZMAN!!!! cenneti ülkemizde  3-5 günlük eğitimle ilgisiz ve yetersiz kişilere ya da uygulamayı bilmeyen teorisyenlere hazırlatılan belgeler  yapılan denetimlerde ve mahkemelerde işyeri aleyhine olmaktadır….

Örneğin kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı zannedilirken hukuki açıdan  kısmi  süreli iş sözleşmesi niteliğinde olmayan sözleşmelere denetimlerde tam süreli iş sözleşmesi olarak dikkate alınması sonucu SGK ve iş Kanunu açısından yaptırımların uygulanması sonucu maalesef işyerleri zor durumda kalmaktadır…

Buna benzer  çok sayıda örnekleri çoğaltmak mümkün..

İsa KARAKAŞ

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku BAŞUZMANI

ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. GENEL BAŞKANI

İş-Sosyal Güvenlik-İş Sağ.Güvenliği. Adli ve Ceza Bilirkişisi

A Sınıfı İş Güvenliği UZMANI

Gazeteci/ Yazar (50’yi aşkın kitabı bulunmaktadır)

www.isakarakas.com/ isakarakas@hotmail.com

 

 

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir