SGK İşveren Rehberi

SAHTE SGK müfettişlerine Dikkat

Kendisini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişi olarak tanıtan ve iş yeri sahiplerinden para toplayarak dolandırıcılık yapan sahtekar ve dolandırıcılara dikkat..

İşyerinize denetime gelenlerden mutlka kimlik sorun. Denetim elemanları mutlaka denetim elemanı olduklarına dair kimlik göstermek zorundadır. Her telefonla işyerinizi arayanlara itibar etmeyin… Telefonla ya da başka bir araçla sizi arayıp kendilerini müfettiş olarak tanıtıp KİTAP ya da başka bir şey satmak isteyenler varsa bunlar %100 sahtekardır. Korkmadan mutlaka polise ihbar edin.

İŞTE SAHTE MÜFETTİŞ HABERLERİ;

İstanbul’da özellikle tekstil atölyeleri ve inşaat şirketlerine giderek sigortasız işçi çalıştırma cezası tehdidiyle dolandırıcılık yapan 2 kişi suçüstü yakalandı. Aynı suçtan sabıkları olduğu öğrenilen şüphelilerin üzerinden sahte müfettiş kimliği ve evraklar çıktı.

Bakırköy’de kendilerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi olarak tanıtan 2 kişi, bir tekstil firmasına denetime giderek ceza kesti. Firma yetkilileri gelen kişilerden şüphelenerek durumu polise bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen Bakırköy Asayiş Büro Amirliği ekipleri 2 şüphelinin içinde bulunduğu aracı takibe aldı. Şüphelilerin bulunduğu aracı durdurarak arama yapan polis, 2 adet Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanlığı personel tanıtım kartı ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı tutanakları ele geçirildi. Yapılan sorgulamada kimlik ve evrakların sahte olduğu belirlenirken gözaltına alınan kişilerin daha önce aynı suçtan sabıkaları olduğu öğrenilen B. E. ile M. K. E. olduğu tespit edildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 2 şüpheli adliyeye sevk edildi.

KAYNAK: http://www.haberler.com/sahte-mufettisler-yakalandi-7779985-haberi/

Alınan bilgiye göre, Şişli Bomonti’de bulunan bir iş yerine 14 Kasım 2012 tarihinde giden 3 kişi, kendilerini SGK müfettişi olarak tanıttıktan sonra denetim yapacaklarını belirtti. Şüpheliler, işletmeci Göksel Sunter’e iş yerinin evrak eksiliği olduğunu söyledi ve işlem karşılığı için 8 bin TL para istedi. Şüphelenen Sunter, durumu polise bildirdi.

İnceleme başlatan polis, aynı gün seri numarası alınmış 8 bin TL’yi almaya gelen şüphelilerden Yüksel F.’yi gözaltına aldı. Yüksel F.’nin tutuklanmasının ardından polis, diğer 2 kişinin peşine düştü. Güvenlik güçleri, önceki gün kendini “Müfettiş Osman” olarak tanıtan Necati A.’yı da Esenler’de gözaltına aldı.

İstanbul Emniyeti’nde 11 ayrı suçtan sabıkası olduğu ve 6 kez cezaevine girdiği belirlenen Aydın’ın, İstanbul’un birçok bölgesinde fırın, marangoz, restoran, pastane, kafe gibi yerler ile özellikle Büyükçekmece, Hadımköy bölgelerindeki fabrikaları dolandırdığı belirtildi.

Dolandırılan esnaf tarafından teşhis edilen Necati A., emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.İHA   Kaynak:  http://www.saglikaktuel.com/haber/sahte-sgk-mufettisi-yakalandi-29829.htm (23.1.13)

***********

Sahte SGK Müfettişleri, Kaza Yapınca Yakayı Ele Verdi.

 

Pendik’te, iş yerlerini denetleme bahanesiyle esnaftan para aldıkları ileri sürülen sahte SGK müfettişi 3 kişi ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Sahte müfettişlerin aracı kaza yapınca şahıslar yakayı ele verdi. Şüphelilerden ikisi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Olay, fabrikaların yoğunlukta olduğu Ramazanoğlu Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre; bir firmaya gelen 3 kişi, yetkililere üzerlerinde SGK adına düzenlenmiş müfettiş kartlarını gösterdikten sonra denetim yapmak istediklerini söyledi. Firma yetkililerinden çalışanlara ait belgeleri isteyen şahıslar, bir yandan da işçilere çeşitli sorular sormaya başladı. Yaptıkları sözde denetim sonucunda iki çalışanın kaydının olmadığını fark eden sahte müfettişler, firma yetkililerine tutanak tutacaklarını söyledi. Firma yetkililerinin kaydı olmayan işçilerin deneme süresinde olduklarını söylemelerine aldırmayan şahıslar, firmanın ofis bölümüne geçerek bir yandan tutanak tutma işlemine başladı. Bu arada zanlılar, şirket yetkililerinden işlem yapmamaları karşılığında 1000 TL rüşvet istedi. İşyeri sahipleriyle anlaşan sahte müfettişler, paranın paket içinde yakınlardaki bir benzin istasyonunda buluşulmak suretiyle teslim edilmesini istedi.

Şahısların rüşvet istemelerinden şüphelenen firma yetkilileri, durumu polise bildirdikten sonra buluşma yerine gitti. Bu arada sahte müfettişler, para paketini teslim aldıkları sırada pusuda bekleyen polis ekiplerini fark edince 34 GM 9616 plakalı otomobil ile kaçmaya başladı. Zanlılar ile polis ekipleri arasında yaşanan kovalamaca zanlıların Kaynarca Caddesi üzerinde karşı yönden gelen TIR ile kafa kafaya çarpışmaları ile son buldu. Hurdaya dönen otomobilde iki zanlı yaralanırken kazadan yara almadan kurtulan üçüncü zanlı da yaya olarak kaçmak istediği sırada kıskıvrak yakalandı. Polis ekipleri, zanlıların üzerlerinde ve kullandıkları otomobilde yaptıkları aramada SKG’ya ait çok sayıda ‘İşyeri Durum Tespit Tutanağı’ ile üzerlerinde zanlıların fotoğraflarının bulunduğu ve sahte isimler adına düzenlendiği anlaşılan sahte SGK müfettiş kimlik kartları buldu. http://www.youtube.com/watch?v=yjPgSzU3ocY (1.8.13)

****

Sahte SGK müfettişi suçüstü yakalandı

Güven Timleri Amirliği’ne bağlı ekipler Unkapanı’ndaki Sosyal Güvenlik Kurumu önünde takibe aldıkları bir kişinin vatandaşlardan para topladığını tespit etti. Söz konusu kişinin kendisini müfettiş olarak tanıtıp işlemlerini hızlandırmak karşılığında vatandaşlardan 200 lira aldığı öğrenildi. Gözaltına alınan ve ismi Erkan Y. olduğu kaydedilen kişi hakkında 4 vatandaş da şikayetçi oldu. http://www.sabah.com.tr/yasam/2011/11/16/sahte-sgk-mufettisi-sucustu-yakalandi

***

Sahte Sgk Müfettişi Suçüstü Yakalandı

BAĞCILAR’da sözde denetim için gittiği tekstil atölyesinin kaçak işçi çalıştırdığı için rüşvet istediği iddia edilen sahte SGK müfettişi Fikret K. (48) polis tarafından yakalandı. İşyerinden bin lira peşin alan geri kalan parayı almaya çalışırken polisler tarafından suçüstü yapılan Fikret K.’nın daha önceden de 2 kez hırsızlık 1 kez de sahtecilik suçundan polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Bağcılar’da polise başvuran tekstil atölyesi sahibi işadamı kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan bir kişinin işyerine gelerek denetim yaptığını ve kendisinden rüşvet istediğini söyledi. İşyeri sahibi “Benden ‘Kaçak işçi çalıştırıyorsun’ diyerek rüşvet istedi. Ona bin lira para verdim. 6 bin lira daha istiyor. Parayı hazırlayınca ona telefon edeceğim.” dedi. Polis bu şikayet üzerine başlattığı soruşturmada kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan kişiyle işyeri yetkilisi olarak irtibata geçti. Pazarlık sonucu şüpheli istediği 6 bin lira rüşveti 2 bin 500 liraya indirdi. Parayı almak için randevu veren şüpheli polis tarafından gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüpheli Fikret K.’nın daha önceden iki kez hırsızlıktan bir kez de sahtecilik suçundan yakalandığı öğrenildi. İşyeri sahibi tarafından teşhis edilen Fikret K.’nın kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. İşlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. 17.1.2013

http://www.sonhaberler.com/sahte-sgk-mufettisi-sucustu-yakalandi-298481h.htm

*****

Sahte SGK müfettişleri yakalandı

EDİRNE’de SGK Bölge müfettişi olduklarını belirterek sözde denetlemeye gittikleri işyerinden eksikleri görmezden gelmek için rüşvet alan sahte SGK müfettişi 2 kişi polis ekiplerince yakalandı.

Kiralık araçla gelip, boyunlarına SGK kimliği takan 2 kişinin dolandırıcılık suçundan çok sayıda kaydı olduğu belirtildi.

İstanbul’dan kiraladıkları bir otomobille Edirne’ye gelen E.Ö. ile K.B., boyunlarına Sosyal Güven Kurumu (SGK) Bölge Müfettişi tanıtım kartı takarak işyerlerini gezdi. Bazı işyerlerinde incelemeler yapan ve Bölge Müfettişi olduklarını söyleyen 59 yaşındaki E.Ö. ile 47 yaşındaki K.B., gördükleri eksiklikler için ceza kesmeleri gerektiğini belirterek işyeri sahiplerinden rüşvet istedi. Son olarak bir inşaat şirketine giden 2 kişi gördükleri eksiklikler için işyeri sahiplerinden para istedi. Bunun üzerine durumdan şüphelenen şirket sahibi polis ekiplerine haber verdi. Geldikleri kiralık araçla kaçmaya çalışırken yakalanan E.Ö. ile K.B. gözaltına alındı. Araçta ve şüphelilerin üzerinde yapılan inceleme de 6 bin 895 TL, üzerinde SGK logosu bulunan çok sayıda sahte evrak, sigorta dökümleri, sahte tanıtım kartları ele geçirildi.

Dolandırıcılık suçundan çok sayıda kaydı olduğu belirlenen şüpheliler, Edirne Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince ifadeleri alınarak adliyeye sevk edildi. Soruşturma sürüyor.http://www.dha.com.tr/sahte-sgk-mufettisleri-yakalandi_532750.html (30.9.2013)

Engin ÖZMEN/ EDİRNE, (DHA)
******

Sahte SGK Müfettişleri Yakalandı

 istanbulda kendisini SGK müfettişi olarak tanıtarak gittikleri bir fırın sahibini, sürdürüyor.

 

 kaçak işçi çalıştırdığını söyleyip ceza keseceklerini söyleyerek dolandırmak isteyen 4 kişiden 2’si polis tarafından suçüstü yakalandı.İstanbul’da kendisini SGK müfettişi olarak tanıtarak gittikleri bir fırın sahibini, kaçak işçi çalıştırdığını söyleyip ceza keseceklerini söyleyerek dolandırmak isteyen 4 kişiden 2’si polis tarafından suçüstü yakalandı.Beykoz’da bir fırın işleten R.E. kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan kişiler tarafından dolandırılmaya çalışıldığını söyleyerek polise başvurdu. İşyeri sahibi R.E. “Bana geldiler. Fırınımda kaçak işçi çalıştırdığımı söylediler. İşlem yapmama karşılığında 2 bin 500 Euro istediler. İşyerimde kaçak işçi çalıştırmıyorum. Zanlılar şüphelenmesin diye onlara 500 Euro verdim. Paranın gerisini randevulaşıp vereceğim.” dedi.Polis bu müracaat üzerine soruşturma başlattı. Bir süre sonra paranın gerisini almak için telefonla arayan şüphelilere Mecidiyeköy’de randevu verildi. Randevu yerine gelen şüpheliler Burhanettin Y.(40) ile İbrahim M. (50) gözaltına alındı. Şüphelilerin üzerinden sahte olduğu tespit edilen SGK müfettişi kartları ele geçirildiği belirtildi.Poliste işlemleri tamamlanan Burhanettin Y. ve İbrahim M. adliyeye sevk edildi. Polis olaya karışan iki kişinin daha yakalanması için operasyonları sürdürüyor. 25.1.13

http://onedio.com/haber/sahte-sgk-mufettisleri-yakalandi-69029

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir