İşveren SGK İşveren Rehberi

ÇSG Bakanı: 1 Milyarlık yolsuzlukla ilgili savcılığa suç duyurusu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Bakanlığın 2023 yılı bütçesinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

“SGK İle İlgili Yolsuzluk Hadisesine Bulaşmış Kişilerin Tamamıyla İlgili Suç Duyurusunda Bulunuldu”

SGK ile ilgili soruşturmaya ilişkin soru üzerine ise Bakan Bilgin, şöyle cevap verdi:

“2000’li yılların başında SGK’nın geliri gideri karşılama oranı yüzde 60 civarındadır, bugün yüzde 91.5’e gelmiştir. Bu çok önemli bir gelişmedir, Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemi çok kapsayıcıdır. Sandıklara bağlı olanların dışında Türkiye nüfusunun tamamını kuşatan bir sosyal güvenlik şemsiyesine sahiptir. Bunu zaten dostta düşmanda pandemi sürecinde gördü. Gelişmiş ülkelerin hastane bahçelerinde insanlar ölüme terk edilmişken Türkiye o ülkelerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını uçakla getirip, tedavi ettirdi.”

Bilgin, kendi sorumlu oldukları alanlarla ilgili bir yolsuzluk iddiası varsa onu soruşturduklarını ve takip ettiklerini ifade ederek, “SGK’ yla ilgili böyle bir iddia vardı, bu sadece bir iddia değil, müfettişlerimizin de bize yansıttığı günlerden itibaren işin başına bu konularda çok titiz olduğunu bildiğim, aynı zamanda hukukçu arkadaşımızı görevlendirdim. O arkadaşımız didik didik etti ve oradaki bütün yolsuzluk hadisesine bulaşmış adamların tamamıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılıkta şu anda onun devamı olan başka bir soruşturma devam ediyor. Oradaki rakam 1 milyar civarında bir rakam. Onun sorumluları yargıya hesap verecekler, bazı sorumlu kişilerin görevlerine son verdim. İsimlerini vermiyorum çünkü yargıya intikal ettirdim. Dosyanın arkası gelecek, o kapsamda başka nerelere ulaşırsa, kime ulaşırsa, oradan da kimsenin tereddüdü olmasın” bilgilerini paylaştı.11.11.2022 /csgb.gov.tr

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir