SGK İşveren Rehberi

SGK işyerinizi nasıl kodluyor: (Ş) Şüpheli (K) kontrollü (S) Sahte

Türkiye’nin ilk ekonomi gazetesi ITO İstanbul Ticaret Gazetesinde bu hafta yine ilk defa yazılan konuyu değerlendirdim.

SGK işyerinizi nasıl kodluyor: (Ş) Şüpheli (K) kontrollü (S) Sahte

4/a (SSK) sigortalılığı gerektirecek çalışmaları bulunmadığı halde sahte sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilen işyerleri ile işverenleri hakkında SGK işyeri tescil programına sahte, kontrollü ve şüpheli kodları konulur. Bu kapsamdaki sigortalılar hakkında yersiz olarak hizmet bildirme ve birleştirme yapılmaması açısından SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Programı’nda; “sahte işyeri”, “kontrollü işyeri” ve “şüpheli işyeri”nden bildirilen hizmetler farklı renk (turuncu renk) ile yer alır.

‘Sahte işyeri’ kodu

“Sahte işyeri” kodu konulan işyeri dosyaları hakkında SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca düzenlenen denetim raporları bulunduğundan sigortalı tescil ve hizmet servislerince işverence verilen aylık prim ve hizmet belgeleri “1”, dört aylık sigorta primleri bordroları ise “T” kodu girilerek hizmet iptal edilir. Daha sonra sigortalıya ait işe giriş bildirgesi silinerek, bu işyerinden sigortalı adına hizmet bildirimi ve birleştirme işlemleri yapılmaz. Sahte işyerinden bildirim yapılmış ise bu işyerinden bildirilen sigortalıların hizmeti ve tescili geciktirilmeksizin iptal edilir.

‘Kontrollü işyeri’ kodu

“Kontrollü işyeri” kodu konulduğu tarihten itibaren bir aylık süre içinde işyeri tescil ve e-sigorta servislerince işyerinin denetime çıkarılması hususunda işlem başlatılır. Ayrıca denetim sonuçlanıncaya kadar e-bildirge şifresi askıya alınır. “Kontrollü işyeri” kodu bulunan işyerlerindeki sigortalıların hizmetleri, hizmet bildirme ve birleştirme işlemlerinde dikkate alınmaz.

Yapılacak denetim sonucunda “kontrollü işyeri” kodu kaldırılmasına karar verilmesi halinde bu hizmetler, hizmet bildirme ve birleştirmeye dahil edilerek sigortalı tescil ve hizmet servislerince yeniden hizmet yazısı hazırlanır. Denetim raporu sonucunda işyerinin “sahte işyeri” olduğunun tespiti halinde “sahte işyeri” hakkında yapılan işlemler “kontrollü işyeri” hakkında da yapılır.

‘Şüpheli işyeri’ kodu

İşyeri tescil ve e-sigorta servislerince “şüpheli işyeri” kodu konulduktan sonra 10 gün içinde işyerinin denetime çıkarılması hususunda işlem başlatılır. Denetim sonuçlanıncaya ya da bu işyerlerinin “sahte işyeri” olduğuna ilişkin kod konuluncaya kadar “şüpheli işyeri” kodu konulan işyerlerinden hizmet bildirilen sigortalıların hizmet bildirimi ve birleştirmesi yapmaya devam edilir.

Devamı için;ITO İstanbul Ticaret Gazetesi

20 yıldan beri sosyal güvenlik öğretiyoruz

İsa KARAKAŞ/ Sosyal Güvenlik, İş Hukuku ve İş Güvenliği BaşUzmanı 

23 Yılı Aşkın ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. Genel BAŞKANI

Sosyal Güvenlik/İş Hukuku/İŞ Sağlığı ve

Güvenliği Adli ve Ceza BİLİRKİŞİSİ

50’yi (ELLİ) aşkın Kitap Yazarı,

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Eğiticisi

40’dan fazla saygın dergide 700 aşkın makale yazarı

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Başuzmanı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Gazeteci/ Yazar

 (isakarakas@gmail.com veya isakarakas@hotmail.com e-mail gönderin, İsa KARAKAŞ hemen sizi arasın…)

 Untitled-2

20160501_170013

İLETİŞİM KURMAK İÇİN:

isakarakas@gmail.com veya isakarakas@hotmail.com

Paylaşabilirsiniz

One thought on “SGK işyerinizi nasıl kodluyor: (Ş) Şüpheli (K) kontrollü (S) Sahte”

  1. Merhaba ben ankara da bir hastanede calisiyorum özel güvenlik olarak ama sonradan ögrendim ki bizim iş yerinin valilikce özel güvenlik calistirma izni alinmamis daha 2 yil oldu ve sgk da hizmetli olarak calisiyor görünüyorum ben ve geceleri calismak süretiyle 12 24 şeklinde calisiyoruz ben ve diger arkadasim.Ben sgk ya başvuru yapmak istiyorum yanliz korkuyorum işveren emekli komiser arastirip bulabilir mi beni işten cikarabilir mi veya şikayetten dolayi iş yeri kapatilabilir mi ne gibi hakkimiz olup olmadigini bilmedigimiz icin bekliyoruz ilac üreten bir hastanede özel güvenlik olarak calisiyoruz ama sgk da hizmetli görünüyoruz ve buranin özel güvenlik calistirma izni 2 yildan beri alinmamis daha benim özel güvenlik kimlik kartim var diger arkadasimin yok bile patrondan torpilli cünkü ne yapmaliyim lütfen yardim edermisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir