SGK Emeklilik

Az veya yanlış hesaplandığı düşünülen emeklilik aylığı için SGK’ya itiraz dilekçesi

Az veya yanlış hesaplandığı düşünülen emeklilik aylığı için SGK’ya itiraz dilekçesi örneği:

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

                                                        ……………………………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

KONU: Yanlış hesaplanan emeklilik maaşımın yeniden hesaplanması

 

İLGİ:……………Tarihli ve …………….Sayılı Yazınız.

İlgide kayıtlı yazınızda  tarafıma …….. yaşlılık aylığı  bağlandığı belirtilmektedir. Yaptırmış olduğum hesaplama sonucu  benimle aynı durumda olan emsallerimden daha düşük/yanlış   emekli maaşı   bağlandığını düşünmekte­yim.

Bu bağlamda bana bağlanan maaşın yeniden hesaplanarak  varsa hataların giderilerek  tarafıma ivedi bilgi verilmesini,

Saygılarımla Arz ederim.                                                                                Ad-Soyad/İmza

T.C Kimlik No/Tahsis No

İLETİŞİM BİLGİLERİM:……………………………………..

ADRES:

TEL:

E-MAİL

Emeklilik maaşının az veya yanlış bağlandığını düşünenlerin izleyeceği yollar

Uzun yıllar devam eden sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı ve yaşın doldurulmasının ardından emekli olmak mümkün bulunmaktadır.
Tam da bütün bu şartları yerine getirerek mutlu sona ulaştım. Diye düşünüp heyecanla ilk emeklilik aylığını banka hesabından çektiğinde beklediğinden çok az maaş yattığını gören çok sayıda okuyucumuz bu konuda nasıl yol izlemeliyim diye sormaktadır.
İnternetteki programlar ve sahte uzmanlar sizi yanıltmasın
Emeklilik, yurt içi ve yurt dışı milyonlarca vatandaşımızı ilgilendirdiğinden maalesef bu alanda da SGK ile yakından uzaktan ilgisi bulunmayan, çok teknik ve karmaşık bir konu olan emeklilik mevzuatını bilmeyen çok sayıda sahte uzmanını! da ortaya çıkardı.
24 yılı aşkın sosyal güvenlikte uygulayıcı, denetleyici, emeklilik ihtilafları ve davaları ile ilgili olarak ülkemizde ilk sayılacak birçok kitabın yazarı olarak benim bile emeklilik konularında zorlandığım olmuştur.
Hâl böyle iken önünüze her gelen sahte uzmanlara! İnanmayın. Bu sahte uzmanların yüksek emeklilik maaş vaadi, hesaplamaları, internette güvenilirliği test edilmemiş, SGK ile ilgisi olmayan çok sayıda emeklilik hesaplama programlarından çıkan yüksek maaş bilgileri sizleri hayal kırıklığına uğratmasın.
SGK tarafından aylık miktarının yanlış hesaplanması
SGK tarafından bağlanan aylığın miktarının yanlış hesaplandığının (sigortalının bazı hizmetlerinin sonradan tespit edilmesi, başka sigortalılara ait hizmetlerin karışması, aylığın hesaplanmasına esas gün ve kazanç bilgilerinin veya diğer bilgilerin aylık bağlama programlarına yanlış girilmesi.. vb) sonradan tespit edilmesi hâlinde, SGK öncelikle talep tarihi itibarıyla emeklilik aylığını yeniden hesaplayarak düzeltilecektir.
       Hesaplanan yeni aylık eski aylıktan;
 • Yüksekse, aylık başlangıç tarihi itibarıyla hesaplanan fark aylıklar sigortalıya ödenecektir.
 • Düşükse, yersiz ödemenin sigortalı veya SGK hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilecektir.
Yersiz ödemenin sigortalıların kasıtlı veya kusurlu davranışlarından kaynaklanması durumunda;
 • Yersiz ödeme tespit tarihinden geriye doğru 10 yıllık sürede ödenmesi gereken aylıklar ile ödenen aylıklar arasındaki yersiz ödenen fark aylıklar için borç kaydı yapılacaktır.
 • Yersiz ödemenin Kurumun hatalı işlemlerinden kaynaklanması durumunda ise
Tespit tarihinden geriye doğru sadece 5 yıllık sürede ödenmesi gereken aylıklar ile ödenen aylıklar arasındaki yersiz ödenen fark aylıklar için borç kaydı yapılacaktır.
Düşük ve yanlış emekli aylığı bağlandığını düşünenlerin izleyeceği yol
SGK tarafından bağlanan aylığın miktarının yanlış hesaplandığını, az yatırıldığını düşünen okuyucularımız öncelikle SGK’nın emekli maaşı bağladığına dair gönderilen yazıyı esas alarak hareket etmeleri gerekir. Bu yazıda belirtilen tarih ve sayı ilgili tutularak aylık bağlayan SGK Müdürlüğüne bir dilekçe ile itiraz edebilirler.
Dilekçede kimlik bilgileri, adres-tarih, imza ve konu ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Bunun üzerine SGK, yapacağı yeni hesaplamada ortaya çıkacak yeni aylık eski aylıktan yüksekse, aylık başlangıç tarihi itibarıyla hesaplanan fark aylıkları size ödeyecektir. Hemen belirtelim dilekçe yazdırmak için kimseye para kaptırmayın. Dilekçe örneğini isteyen okuyucularımız gazetemizdeki köşemize e-mail atmaları hâlinde kendilerine gönderilmeye gayret edilecektir. Ya da tamamen ücretsiz hizmet amaçlı www.isakarakas.com sayfamızdan da dilekçe örneği indirilebilir.

Paylaşabilirsiniz

14 thoughts on “Az veya yanlış hesaplandığı düşünülen emeklilik aylığı için SGK’ya itiraz dilekçesi”

 1. Sayin Karataş,benim aylığım 1430₺ ,şimdiki ocak zammı yüzde 14,oldu dolayısıyla 200₺ zam almam gerekiyor fakat 100₺ zam aldım.Yani 100₺ eksik zam aldım.

 2. 2019 4A ssk emekli maasim 1281 lira baglandi az olduğunu düşünüyorum itiraz etme hakkim varmıdır itiraz edersem fikri varmidir

 3. Ben babamdan yetim maaşı aliyorum babam oldukten 5 yil sonra bana maasi. Baglandive buna itiraz ettivimde bana 5 yilun karsiligi 1 kusur lira odeme yapildi ben bunada itiraz ettim 5 yilin karsiligi bu kadar degildir diye daha sinra yine bir heslama yapildi bu defada cuzi bir rakam cikardilar .benim almam gereken asil toplu para ne kadar olmaliydi babam 2002 yilinda vefat etti bana maasim 2007 de sade 70 tl olarak baglandi su an 555 tl aliyorum annemde sag oda aliyor bana asil odenmesi gereken 5 yillik maas ne kadar olmaliydi tekrar itiraz hakkim olabilirmi

 4. İsa bey eşim son işyerinde 3,5 yıldır çalışıyor net 9000 tl alıyor ama sgk ya brüt 6,500 tl gösterilmiş şimdi emekliliğe hak kazandı son 3,5yılda tam maaş gösterilseydi emekli maaşındaki fark ne olurdu hesaplamak mümkün mü ? Birde emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra şirkete düşük maaş gösterdi diye şikayette bulunup mahkemeye versek bağlanan maaş düzeltilip yükselir mi.geriye yönelik böyle bir hakkımız olur mu? Bu bilgilere erişemediğimiz için emekliliği erteliyoruz cevap vermeniz bizim için önemli..teşekkürler

  1. Maalesef emeklilik maaşını etkileyen en önemli parametre yüksek maaştır. Eşinizin elinde gerçek maaşını gösterir belge kanıt varsa elbette geriye dönük hakkını alabilir. Eşiniz elinde belge var mı?
   Mahkemeden önce idari yol başvurusu var

 5. Ben 9 yilimi sigortali asgari ucretli 1o yilimi teknisyen yardimcisi 5yilimi teknisyen olarak kamudan yani universiteden o d t u den emekli oldum 25 yil izmetim var maasim 1323 tl hesap yanlis oldugunu dusunuyom emekli tarihim 2007 06 ayi

 6. %42 engelli raporumla 18 yıl çalışmam sonucu 2 yıl önce emekli oldum şayet sgk dan aradılar saglık raporu almam için hastaneye sevk edeceklerini kuruma gelmem gerektigimi söylediler oysa raporum sürekli aynı oranı verirlermi? Hastaneye gitmedeñ dava mı açsam maaşımın kesilecegini söylediler acil cevap yazarsanız sevinirim lütfen

  1. Engelli ya da malulen emeklilikte SGK her zaman kontrol muayenesine çağırabilir. Çalışma gücünde iyileşme varsa kesebilir. Kestikten sonra önce itiraz sonra da dava yoluna başvurlabilir.

 7. Özel bi Banka emeklisiyim ve 3 yıl önce emekli oldum ve bağlanan emekli aylığımın eksik olduğunu düşünüyorum teyidini nasıl yaptırabilirim

 8. 2011 yılında eşimi kaybettim son bağlı bulunduğu bağkurdan emekli aylığı bağlanması için 8000 lira bağkur borcu ödedim ama SSK dan 1821 iş günü vardı itiraz dilekçelerine rağmen Bağkur borcunu yapılandırdığı için ve bir aylık ödeme yaptığı için bana SSK dan emekli olamayacağım söylendi 2013 yılında bağkur ölüm aylığı bağlandı acaba SSK dan aylık bağlanabilir miydi

 9. merhaba isa bey , 2 yıl önce babamı kaybettim.emekli sandığından emekli maaşı alıyordu.anneme %75 oranında maaş bağlandı.ben 2 yıl sonra yetim maaşı için başvurdum. hem geriye dönük hem de %30 luk yetim maaşı talep ettim. bana emekli sandığından bilgi yazısı geldi. toplam tutardan anneme ödenen benim payımı mahsup edip kalan cüzi bir rakamı ödedi.annemin maaşı ilk ay %60 ın altında bağlandı. 2.ay da son dönem borç ödemesi olarak %15 lik kesinti yapmışlar.yani annem şu anda eskiden aldığı %75 lik maaşın yarısını alıyor. bir hata yapıldığını ve borcun mükerrer düşüldüğünü düşünüyorum. nasıl bir yol izlemeliyim. tşk.

 10. 27.05.2019 da emeklilik dilekçesi verdim. Haziranda cevap gelmedi. 2 .07.2019 da sgk evrağı tarafıma ulaştı. Emekli maaşımın 24 temmuzda ödeneceği yazılı. 24 temmuzda kaç günlük maaş ödenit?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir