Çalışan SGK Emeklilik

ALO 170 SGK, İŞKUR , Çalışma ve Sosyal Bakanlığı ihbar ve şikayet

SGK’nın 24 yılı aşkın BAŞMÜFETTİŞİ İsa KARAKAŞ DİYOR Kİ; TÜM çalışanların sosyal güvenlik şemsiyesi altında SSK/SGK’lı olmaları Anayasal bir haktır.   Çalışmaya başlayanlar kanunen mutlaka sosyal güvenlik sistemine dahil olmak zorundadır.

Tüm  işyerlerinde çalışanlar yasal bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini her zaman için işverenden istemek ve yerine getirilmediği taktirde de yasal yollara başvurma hakkına sahiptir.

İşverenlerin ise çalışanlarını SGK’ya bildirmesi, sigortalı yapması zorunludur. Aksi takdirde suç işlemiş olur bir sürü cezanın yanı sıra Devlet teşviklerinden mahrum kalır.

SGK Sosyal güvenlik şikayet ve ihabarları için ALO 170

sigortasız çalışma, Kaçak sigotartalılık, eksik ücret ve mesai beyanı, sigorta gününüzün eksik gösterilmesi,  ile diğer tüm SGK şikayetlerinizi  sadece ALO 170’i arayarak yapabilirsiniz.

SGK haklarınızın verilmesi için  şikayet edilecek işyerinin ünvanı, açık adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isim bilgilerini mutlaka söylemeniz gerekmektedir.

ALO 170 hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması işlem hızlılığı açısından önemlidir.

ALO 170 hattını aramanız halinde, adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuru takip numarası verilmektedir. 3 iş günü sonra tekrar arayarak başvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

İşçi alacakları ve tazminatları şikayet ve ihbarları için ALO 170

işyeri tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri, senelik izin, mazeret izinleri, tazminatlar  ile diğer tüm

İşçi alacakları ve tazminatları ilgili şikayet ve ihbarları da ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

Aramalarda istenen bilgiler; İşyerinin ünvanı, işyerinin açık adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihinizdir.

Teftiş ve denetimlerin yapılabilmesi için, şikayet edilecek işyerinin ünvanı, açık adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isim bilgilerini mutlaka biliyor olmamız gerekmektedir.

“Tüm haklarımı aldım, işverenden alacağım kalmamıştır, SGK sigortam tam yatmıştır, başka çalışmam olmamıştır, işvereni mahkeme etmeyeceğim, SGK’ya şikâyet etmeyeceğim, iş kazasını söylemeyeceğim…” şeklinde işveren tarafından işe başlarken, çalışırken ya da işten çıkarken zorla imzalatılan belgeler hak aramayı engeller mi? Bu sorular hemen hemen her gün çalışan okuyucularımızdan gelmektedir…
Peşin olarak bu soruların cevabını direkt verelim; gerçekte alamadığınız ya da eksik aldığınız alacak ve tazminatlarınız ile SGK  haklarınızı SGK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ya da  mahkeme nezdinde almamıza engel değildir.
Yargıtay itibar etmiyor
Hakikaten bazı işverenlerce işçi daha işe alınırken ya da çalışırken veya işten çıkarılırken bu tarz ibraname şeklinde belgelerin imzalatıldığı bilinen bir gerçektir.
İşçilerde çoğu kez bu ibranameden dolayı haklarını aramaktan vazgeçmektedir.
İşçilere imzalatılan  belgeler/ibranameler kesinlikle işçinin hak arama yollarını kapatmamaktadır. Yargıtay birçok kararında da bu tür belgelere itibar edilmemesi gerektiğine karar vermektedir. Yeter ki işçi bilinçli bir şekilde haklarını aramasını bilsin…
İşçiyi korkutarak, tehdit ederek imzalatılan belgeler, hukuki anlamda ifade edersek ibranamedeki irade fesadı hâllerinin, ‘Borçlar Kanunu’nda öngörülen 1 yıllık hak düşürücü süre içinde ileri sürülmesi gerekir.
Ancak, işe girerken alınan matbu nitelikteki ibranameler bakımından iş ilişkisinin devam ettiği süre içinde bir yıllık süre işlemez.
Diğer yandan matbu ibranameler de geçerli kabul edilmemektedir.
İşveren gerçekten işçinin tüm haklarını vermişse bu noktada geçerli bir ibraname düzenlemesi hayati öneme sahiptir.
Zira ibra sözleşmesi, varlığı tartışmasız olan bir borcun sona erdirilmesine dair bir yol almakla, varlığı şüpheli ya da tartışmalı olan borçların ibra yoluyla sona ermesi de mümkün olmamaktadır.
SGK’da hak arama yolu her zaman açık
Çalışanların sosyal güvenlik hakları ile ilgili her zaman SGK’ya başvurma hakları bulunmaktadır.
İşveren, işçiye evrak ya da ibraname imzalatarak hak aramasını engellemek istese dahi işçi; başta iş kazasından doğan hakları olmak üzere, düşük ücretle sigorta gösterilmesi dâhil tüm SGK hakları için kuruma başvuruda bulunabilir.

“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”   iş kazası mı geçirdiniz? kıdem ödenmedi mi? tazminatınız verilmedi mi?, haksız yere işten mi çıkarıldınız? Nasıl yüksek emekli maaşı mı almak istiyorsunuz? işe iade tazminatı?  size yardımcı olalım, dilekçe örneği verelim? isakarakas@hotmail.com

Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi: 

15 kasım 2010 tarihinde ilk Karaman İlinde başladı.

Akabinde Şanlıurfa ve Sivas ilinde kurulan “Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi” ne açılan telefonlarla verilen bilgiler, bu merkezdeki operatörler tarafından bilgisayar programı aracılığıyla anında ilgili ünite ekranına düşürülerek, ilgili ünite ekranına düşen bu bilgiler ünitede bizzat bu işle görevlendirilmiş personel tarafından işlem yapacak ilgili servise düşürülmesi” şeklinde çalışan bir siteme göre yürütülmektedir.

25 KASIM 2017 saat 13:45 itibarıyla ALO 170 istatistikleri;

 • 150 Vatandaşımız şuanda görüşme sağlıyor.
 • 8.443 Vatandaşımız bugün görüşme sağladı.
 • 7.727 Başvuru bugün ALO 170 ile çözüm buldu.
 • 1.030.292 Başvuru bu ay ALO 170 ile çözüm buldu.
 • 13.547.039 BAŞVURU BU YIL ALO 170 İLE ÇÖZÜM BULDU.
 • alo 170 ücretlimi

  ssk telefon numarası öğrenme

  alo 170 çalışma saatleri

  sgk genel müdürlüğü iletişim

  sgk şikayet hattı

  sgk çağrı merkezi

  alo sgk

  emeklilik danışma merkezi

  KAÇAK SSK’lı çalıştıranlar Devlet teşviki ve desteklerden  faydalanamaz

   Kayıt dışı sigortalı çalıştıranlar dikkat;

  Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işverenler Devlet teşviki ve desteklerden  faydalanamaz/ yararlanamaz.

  Bu tespitin yapılmış olması durumunda  yersiz yararlanılan destek tutarları gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte işverenden tahsil edilecektir.

  Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı tespit edilen alt işveren olsa dahi asıl işveren de bu destekten yararlanamayacaktır. Söz konusu tespit, asıl işveren için yapılmış ise, asıl işveren bu destekten yararlanamayacak ancak alt işveren yararlanabilecektir.

İsa KARAKAŞ

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku BAŞUZMANI

ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. GENEL BAŞKANI

İş-Sosyal Güvenlik-İş Sağ.Güvenliği. Adli ve Ceza Bilirkişisi

A Sınıfı İş Güvenliği UZMANI

Gazeteci/ Yazar (50’yi aşkın kitabı bulunmaktadır)

www.isakarakas.com

 

Paylaşabilirsiniz

21 thoughts on “ALO 170 SGK, İŞKUR , Çalışma ve Sosyal Bakanlığı ihbar ve şikayet”

 1. Özel ortadoğu hastanesinde temizlik gorevlisi olarak çalışıyordum. İş kur aracılığıyla başladığım bu işe istifaya zorlanarak ayrıldım tazminat ödememek için bu yolu kullaniyorlar 2 senelik çalışanada nekadar süre ile çalıştığın önemli değil istifayı kendileri yazdiriyor onların dediği gibi yazdığımız için haklarimizi arayamiyororuz.bizler mağdur olurken onlar para odemedikleri için büyümeye devam ediyor.şef kimliği altın çalışanlarını ezen hakaret eden bir yer için birşey yapilamazmi?

 2. Merhaba.. Bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var… yaklaşık 6 yıldır özel sektörde satış danışmanı olarak çalışmaktayım.. bu süre zarfında dini bayramlara (ramazan-kurban) yakın süreçte (en az 10 gün kala) sabah 10:00 gece 24:00 e kadar haftalık izin kullanmaksızın çalıştırılıyoruz ve buna istinaden herhangi bir fazla mesai ücreti veya ekstra izin verilmiyor… konuyla alakalı gecen yıl (2017) BİMER’e şikayette bulundum.. teftiş için gelen müfettiş incelemesi sonucunda çalışan personele fazla mesai ücreti işveren tarafından ödendi.. Fakat bu yıl ramazan bayramına 11 gün kala tekrar aynı şekilde sabah 10:00 gece 24:00 a kadar (14 saat) izinsiz zorunlu olarak fazla çalıştırıldık ve karşılığında herhangi bir ödeme veya izin verilmedi.. Herhangi bir iyileştirmeyede gidilmedi.. Bu sebeplerden ötürü haklı fesih hakkına sahip miyim? Şikayetimi yine aynı şekilde BİMER aracılığıyla yapmalıyım? Konuyla alakalı yardımcı olursanız sevinirim… İyi çalışmalar.

 3. Ermax adında bir dükkanda çalışıyorum 18 yaşındayım 1000 lira veriyorlar ve 12 yaşında bir çocuk çalıştırıyorlar 15 günde bir izin veriyorlar sabah 9 dan akşam 9 kadar çalıştırıyorlar ve orda çalışan kimsenin sigortasını yapmıyorlar

 4. Calistigim cagri merkezinde 2 ay deneme sureli ise basladim.bu ayin 29unda deneme surem bitecek.8ekim pazartrsi aksami mesai cikisi bize bazi belgeler getirip imzalamamizi istediler arasinda ibraname olarak bi belge de vardi.ben onu imzalamak istemedigimi belirttim ama isten mi cikmak istiyorsun diye aba altindan sopa gosterip imzalatti o kagidi.simdi ben burda ne yapabilirim

 5. Merhaba,toplam 15 ay çalıştığım işyeri bana sigorta yapmadı ! İlk önce 9 ay çalıştım ve sigortA yapmadıklarını anladığımda bunu sorgulamaya başkadığımda işten çıkarıldım. 2 ay sonra tekrar aradılar pişman olduklarını söylediler ve ilk günden tsigortaöın yapılacağını ve maaşıma da güzel bir zam sözü verdiler. Tekrar başladım, fakat yine yapmadılar. Tüm ısrarlarıma rağmen 6 ay yine sigortam yapılmadı. Orda çalışmaktayken eşim 170 ihbarda bulundu ama kimse denetime gelmedi, referans numarası vermişler alo 170 . Şimdi de sgk ya gittim durumu anlattım ve artık orda çalışmadığım için hiç birşey yapamadıklarını söylediler. Noterden işverene ihtarname gönderdim cevap vermedi, arabulucuya başvurdum yarın görüşmemiz var, ama alacaklarımı yine alamayacağıma eminim. Bir sonraki adımım hizmet tespit davası açmak olacak. Şimdi sgk ihbar dilekçesi örneği gördüm, acaba onu doldurup yine sgk ya gitsem ve alo 170 in verdiği referans numarasını da söylesem bir işe yarar mı? Sonuçta ben orda çalışırken ihbarda bulunmuşuz ama kime gelmemiş, ihbara ait referans no var. Daha ne yapabilirim?

  1. SGK’ da denetmenlerin işi çok yoğun onun için gecikme olabilir. Tekrar göndermenizde fayda vardır

 6. Bursa karton fabrikasında calisir vaziyetteyim işveren çok haksız kazanç sağlamaktadır
  3 vardiya çalışıyoruz haftanın 1 günü tatil 4 günü 8 saat 2 günü 12 saat lakin bu 12 saatler SGK ve vergi dairesine 8 saat tan gösteriliyor vergi ve işçi hakkı ihlal ediliyor ortalama 1 işçiden yıllık 4000tl yakın para gaps ediliyor bu durumda şikayet edemiyoruz.
  2 olarak yıllık izinler verilmiyor veriliyorsa da hafta tatili gibi şeylerle kandırılıyor verilmeyenler ise zorla imza atirilip parası verilmeye çalışılıyor
  3 kaçak işçi ve mülteci çalıştırıyor herhangi bir iş kazasında adamı yok ediyorlar
  4 çok yüksek miktarda çevre kirliliği yapılıyor en başta kömür kazanlarının filitreleri yok
  5 kaçak su ve sondaj kullanıyor
  6 aritma sistemi belli günler çalıştırılıp diyer günlerde direk çevreye bırakılıyor etrafta agac kalmadı
  7 iş güvenliği yok işciler görevi dışında çalıştırılıyor örnek vermek gerekirse adam diyer kağıt elemanı olarak geçiyor ama adama komur kazanı yaktırılıyor kazan yakma belgesi bile yokken baska örnek gerekirse kepceci oda kağıt elemanı olarak geçiyor adam kepçe kullanıyor ehliyeti yok kullandiriliyor tatiler de çalışiliyor resmi izinlerde de aynı durum bunu hiç bir şekilde SGK veya başka bir yere bildirilmiyor ay sonu çalışırsan elden kayıt dışı para veriliyor
  9isyeri elbise güvenlik ayakkabısı gibi gereksinimleri kısmen karşılıyor
  10 iş kazası gecirirsen şikayetçi olma diye baskı yapılıyor ve görev yeri dışında olmuş gibi gösterilip işçi haksız çıkartılıyor
  11istenilen şekilde calismazsan da hakaret ve sözlü taciz yapiliyor
  Ve daha sayamadığım bisuru olay var bunu adımızı duyurmadan nereye şikayet edebiliriz

  1. Bunu işyerinin bulunduğu ildeki Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü ile SGK iL Müdürlüğüne elden ya da posta ile verilecek yazılı dilekçe ile haklarınızı arıyabilirsiniz. Dilekçede isminizin gizli tutulmasını da yazın

 7. Yaklaşık 4 sene 9 ay dır ozel sektorde çalışyrm son biryılın sigorta pirimi yatırılmadı şirket isim degşkligine gitti sigıortamız aktif gozkyr ama tum saglk hizmetlerinden yararlanamıyoruz ne yapmamzlazım

  1. SİGORTAN AKTİF VE YIL İÇİNDE 30 günden fazla primin varsa sağlıktan yararlanabilirsin. hizmet dökümüne bak 2018 de 30 gün prim günün varsa faydalanırsın. sorun varsa SGK ya git aktivasyon yap

 8. 16 senedir ozel bir sektörde çalışıyorum 3 yildir alanyada yasamaktayim eşimin isi nedeniyle istanbula nakil istedim çok şubeli bir kurumda çalışıyorum dilekcemi yazdım bir ay oldu eşim istanbulda ise başladı ama ben hala alanyada devam ediyorum şirket istediğim bölge için eleman açığım yok diyor ne zaman olucagida belli değil cocugumla biz burdayiz eşim orda eleman eksiği olmaması imkansız gibi geliyor istanbul gibi yerde ne gibi yol izlemeliyim ne yapmalıyım bilemiyorum hak yasa kanun ne gibi yaptırımlar var bana yardımcı olurmusunuz

 9. Merhaba isa bey Ben alimünyum doğrama dış cephe işinde 8 ay oldu çalışıyorum geçenlerde grip oldum bi hastaneye gittim sigortalı olarak kayıt yaptıramadım e-devlet ten sigorta dökümüne baktım sigortam hiç yatırılmamış iş verenle konuştum sigortam neden yatırılmıyor diye ee dedi ben sigorta yapamam primler çok yüksek dedi . şikayet edeceğimi söyledim ispat edemezsin işe giriş çıkış kaydın kamera kaydın şahidin yok diyor bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım 😐

  1. FERHAT BEY, çalıştığın işyerinin adres-ünvan bilgilerini ve hangi saatlerde çalışmakta olduğunu, senin çalıştığına dair neye bakılması gerekiyorsa bütün hususları içeren bir dilekçeyi SGK’ya gönder. SGK denetmenleri işyerine geldiğinde korkmadan sana sordukları işe başlama tarihini doğru söylersen
   sigortanı geriye doğru yaparlar

 10. NEDEN AKSARAYDA SGK YAPMADAN İŞCİ CALISTIRLMASINA İZİN VERİLİYOR SARAY ASANSÖRDE COK İŞCİ SGK SIZ CALISTIRIYOR BUGDAY PAZARINDA DA BELGESİZ KAYNAKCI CALISTIRILIYOR SGK SIZ CALISANIN BIRİSİDE MUHAMMET ALİ ÖZ DÜR

 11. Merhaba ben bi özel bi iş yerinde 5 yıl calistim sigortam başka yerden yatırımışlar ama hayeli sigorta kesilmiş ne yapmam gerekiyo

 12. Merhaba, bugün işkur üzerinden davet mektubu alıp gorüşmeye gittim. Aldığım tek cevap biz önceden aldık işkur mesaj atıyormu diye baktık gidebilirsiniz diye dalga geçtiler lütfen rica ediyorum işyerlerini denetlemeden ilan verdirmeyin ortalıkta bir sürü işsiz var yazık !

 13. SELAMLAR BEN MEHMET ÇEVİRME HER ZAMAN İŞ KURA GİDİP
  İŞ ARIYORUM DİYORUM OLDAKİKER ENGELİ OLARAK İŞ BULAMIYORUZ DİYORLAR BANA BU NASIL İŞ KUR YERİ
  ANCA OLDA SOHBET EDİYORLAR OTURUP

  BEN ENGELİ TEMİZLİK PERSONELİYİM ACİL OLARAK İŞ ARIYORUM VE BULAMIYORUM
  YEREKENİN YAPILMASINI ARIZ EDERİM

 14. Merhaba 2011 ve 2016 yılına kadar bir yerde calistim sigortam bi hayeli şirkete yatırmışlar ama bunlar kesilmiş ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir