Pratik Bilgiler SGK Emeklilik

SGK’dan süt parası

Halk arasında süt parası olarak bilinen (Emzirme Ödeneği) SSK VE BAĞ-KUR kapsamında bulunanlara belli şartlarla  Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilmektedir

  • SSK’yatabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
  • Bağ-kur (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması ve -Doğan çocuğun veya çocukların yaşaması gerekmektedir.

Halk arasında süt parası olarak bilinen “Emzirme ödeneği”ne hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır. 

2017 yılı için emzirme ödeneği 133,00 TL’dir.

Emzirme ödeneği almadım diye üzülmeyin. Bu hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 (beş) yıl içinde SGK’dam isteyebilirsiniz.

 

Paylaşabilirsiniz

One thought on “SGK’dan süt parası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir