SGK Kamu İşlemleri

E-SGK’da güvenlik had safhaya çıkarılacak

Bilgi teknolojisi sistemlerinde güvensiz ağlarda taşınan kritik verilerin korunması için SSL/TLS şifreleme algoritmalarının değişik sürümleri kullanılmaktadır.
SGK Kurum internet ve web servis uygulamalarına SSL/TLS erişiminde(https erişimi) en az TLS 1.2 sürümü desteklenecektir.

Bu sürüm dışındaki sürümlerle gelen istekler ise bilgi güvenliği gerekçeleri ile kabul edilmeyecektir.
Bahsi geçen duruma uyumun sağlanması ile ilgili yapılan araştırmalara göre:
 Kurum uygulamalarına tarayıcılar üzerinden bağlanan kullanıcıların en az Internet Explorer 8, Mozilla Firefox 27, Google Chrome 38 tarayıcı sürümlerini kullanması gerekmektedir.
 Kurum web servis uygulamalarına bağlanan kullanıcıların sunucu olarak en az Microsoft Windows 2008 R2 veya Windows 7 sürümünü, Linux sürümleri için ise TLS 1.2 desteği sunan openssl 1.0.0.1e paketi yüklü sunucuları kullanmaları gerekmektedir.
 Kurum uygulamalarına bağlanan istemcilerin işletim sistemi ve tarayıcı güncelleştirmelerinin yapılmış olması önemlidir. Microsoft Windows 7 sürümü altı işletim sistemleri, TLS 1.2 desteği sunmadığı için web servis ve internet explorer tarayıcısıyla erişimde problem yaşayacaktır. Google Chrome’un TLS 1.2 desteği Internet Explorer gibidir, Chrome da en az Windows 7 işletim sistemine gereksinim duymaktadır. Mozilla Firefox ise Windows 7 sürümü altı işletim sistemlerinde(en az Windows XP sp2), TLS 1.2 desteği vermektedir.
Belirtilen tarih sonrası Windows 7 altı sistemlerden Kurum uygulamalarımıza bağlanmak isteyenler yukarıda en azı belirtilen Firefox sürümü ile uygulamalarımıza bağlantı kurabilecekleridir.
Konu ile ilgili olarak belirtilen tarihe kadar istemci tarafında yukarıda belirtilen hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir