SGK İşveren Rehberi

Dolandırıcı ve Sahtekarların eline düşmemek için SGK’nın işlemlerini yaparken bu altın kurallara DİKKAT

Türkiye’de e-işlemlerin temeli SSK döneminde  e-bildirge ile başlamıştır. e-işlemler dalga dalga tüm sosyal güvenlik işlemlerini kapsamıştır. Aynı zamanda diğer tüm kamu kurumları için esin kaynağı olmuştur. Bu uygulamalar ise başta SMMM ve Personelciler olmak üzere tüm vatandaşların işlerini hızlandırmış ve kolaylaştırmıştır.

Zaman tasarrufuna da katkıda bulunan  SGK’nın İnternet Şubesi projesindeki temel hedefi, işverenlerin ebildirge işlemlerini internet erişimlerinin bulunduğu her noktadan gerçekleştirebilmeleridir. Dolandırıcı ve Sahtekarların eline düşmemek için SGK’nın işlemlerini yaparken bu altın kurallara DİKKAT etmek hayati öneme sahiptir.

İnternet Şubesine girerken güvenliğiniz için dikkat edilmesi gereken hususlar:

 1. SGK, e-mail yoluyla hiç bir şekilde şifre işlemleri yaptırmamaktadır.
 2. SGK e-mail yoluyla hiç bir şekilde müşterilerin kişisel bilgilerini istemememektedir.
 3. İnternet Şubemize www.sgk.gov.tr adresindeki “Ebildirge” linki ile girilmelidir.
 4. Şifre ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde; Internet Explorer için (), Netscape için () olduğu kontrol edilmelidir.
 5. Bu işaret sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten SGK’ya ait olduğunu göstermektedir.
 6. Şifre ve Parola alanlarına giriş yaparken, rakam ve harflerin yerine ” * ” işareti gözükmelidir.
 7. SGK başkalarına ait ve halka açık bilgisayarlardan ebildirge işlemleri yapmamanızı önemle tavsiye etmektedir. Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmekte kullanılan çeşitli kırma (hacking) programlarının kullanılmadığını garanti etmek mümkün değildir.
 8. Anti-virüs yazılımları, sisteminizi, tuş vuruşlarınızı kaydedip internet üzerinden bilgi aktaran Trojan programları da dahil olmak üzere, bilinen virüslerden korur. Bu yüzden, sisteme girmeden önce, uygun bir yazılım kurarak, sistemlerinizi taratmanız faydalı olabilir. Ancak, anti-virüs yazılımlarının, sadece bilinen virüsleri tarayabileceğini unutmayınız, yenilerini tanıyamayabilirler. Bu nedenle, anti-virüs yazılımını düzenli olarak güncellemeniz de gereklidir.
 9. Güvenlik açısından alınması gereken en önemli önlem kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgileri paylaşmamaktır.
 10. Şifrenizi sık sık değiştirmeniz de alabileceğiniz güvenlik önlemlerinden biridir.
 11. Mail aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfaları kullanılmamalı; farklı sayfalardan “ebildirge şubesine” ya da www.sgk.gov.tr sayfasına yönlendirilme yoluyla giriş yapılmamalıdır.
 12. SGK Ebildirge’deki gerçekleştireceğiniz işlemler bittiğinde, Ebildirge’den çıkmak için muhakkak “ÇIKIŞ” butonu kullanılarak işlemler sona erdirilmelidir.
 13. Ebildirge’ye girdiğinizde, sol üst köşede “Bir önceki kullanım zamanınız” ifadesi ile en son işlem yaptığınız tarih ve saati görebilirsiniz. Bu bilgiyi kontrol ederek, sizden sonra üçüncü bir şahsın sizin hesaplarınızı kullanıp kullanmadığını kontrol edebilirsiniz.
 14. Şifrenizi bir yere yazmayın, bilgisayarınız veya tarayıcınıza kaydetmeyin.
 15. Şifrenizi belirlerken E-posta veya mesaj alma-gönderme gibi diğer İnternet hizmetlerine erişim için kullandığınız bilgilerin aynısını kullanmaktan kaçınınız.
 16. İsim, yaşgünü veya telefon numarası gibi, başka kişilerin tahmin edebileceği kolay şifreler kullanmaktan kaçınınız.
 17. Sadece tanıdığınız kaynaklardan elde ettiğiniz programları kullanınız.
 18. Sadece güvenilir sitelerden program indiriniz.
 19. İnternet’ten herhangi bir şey indiriyorsanız, anti-virüs yazılımınız çalışır durumda olmalıdır.
 20. Kaynağını bilmediğiniz bir disketi asla bilgisayarınıza takmayınız.
 21. Bir uygulamayı çalıştırmak için, e-posta’ya eklenmiş bir dosyayı çalıştırmayınız. Önce ekli dosyayı bilgisayarınızdaki bir dizine kopyalayıp, daha sonra virüs programı ile kontrol edip dosyayı açmanız daha güvenlidir.
 22. Sanal Klavye
  Şifrenizi “Keylogger” programlarına karşı güvenlik altına almak amacıyla “Virtualpad” (Sanal Klavye) uygulaması devreye alınmıştır. Sanal Klavye, bilgisayarınızın klavyesindeki tuşları kullanmadan, farenizi kullanarak ekranınızdan ebildirge şifre girişinizi yapmanıza olanak sağlar. Sanal Klavyenin şifre giriş sayfasında kullanımı “keylogger” olarak bilinen, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız şifre girişlerinde şifrenizin oluştuğu rakamları hafızasında tutabilen güvenlik kırıcı bazı programlardan korunmanızı sağlar. Şifrenizi bu tür bir programın yüklü olabileceği bir bilgisayardan bilgisayar klavyenizi kullanarak girmeniz risk oluşturabilir. Farenizi kullanarak mini klavyenin üzerindeki tuşlarla giriş yapmanız bu tür programların oluşturacağı riskler ortadan kaldıracaktır.

(c) www.isakarakas.com/ İsa KARAKAŞ Sosyal Güvenlik, İş Hukuku ve İş Güvenliği BaşUzmanı /SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Boşuna büyük miktarlarda Danışmanlık parası ödemeyin.. bu eserle her türlü emeklilik soru ve sorunlarınızı kendiniz çözün.. Her türlü emeklilik konuları, yuriçi yurtdışı borçlanma dahil emeklilik ile ilgili aklınıza gelen tüm soruların cevabı bu kitapta…. SGK Emeklilik Müşaviri olmak isteyenler için bulunmaz bir eser. Emeklilik ile ilgili tüm soruları bu kitapla çözebilir, emeklilik planlaması yapabilirsiniz..

SGK Emeklilik ile ilgili en güncel tüm pratik örnekli uygulamalar ve çözümleri,itiraz ve dava yolları bu eserde. Okuyun emeklilikle ilgili tüm sorunları bu eserle kendiniz çözün, boşu boşuna danışmanlara yüksek ücret ödemeyin, zira bu eser yıllardır danışmanların başucu kitabı niteliğindedir…

Untitled-2

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir