Genel

Taşeron işçisi tarih oluyor

Kamuda taşeron işçi çalıştırmanın hem kamunun hem işçilerin aleyhine olduğunu defalarca yazmış ve dile getirmiştim. 2014 Torba Kanunundan sonra adeta taşeron işçinin ” Nimeti Taşerona, Külfeti Devlete” olmuştu. Bu Kanunla birlikte işçinin tüm alacak, tazminat ve haklarından Kamu sorumlu, kayıtlarını özlük dosyalarının tutulmasından kamu sorumlu hatta Kıdem tazminatından ve ödenmesinden taşerona rücu bile edilmemesinden kamu sorumlu…. Taşeron ne yapıyor sadece kar alıyordu….

Bu durumda dün kesin olarak dönüş yapıldı. Başbakan bizzat izah etti; “Kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Dışarıda tek bir taşereon işçi kalmayacak.” şeklinde net olarak açıklandı.

Başbakan Davutoğlu, partisinin Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada;

Hükümetin 3 aylık, 6 aylık ve bir yıllık programları paylaştığını hatırlattı. Bakanlar Kurulu’nda dün taşeron işçilerle ilgili aldıkları bir kararı müjdelemek istediğini söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Seçim vaatlerimizde, asil işlerde çalışanları kamuya alacağımızı vurgulamış ve bunu açıklamıştık. Bu sözümüzü yerine getirecek çalışmaları tamamladık, dün gece neredeyse saat 12.00’ye kadar süren çalışmalarda nihai noktaya geldik. Böylelikle asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz, hayırlı olsun. Ayrıca vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet ve eşitlik gereği vatandaşlarımızın beklentilerini de göz önünde bulundurarak bir karar daha aldık. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de müjdeli bir kararımızı bütün vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece ister asıl işi olsun ister yardımcı işi olsun dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah.

Biz söz verdik mi böyle söz verir, icraat yaptık mı böyle icraat yaparız. Önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunacağımız yasa tasarısıyla kamuda hem asıl işlerde hem de yardımcı işlerde sürekli olarak çalışıp emeklilik hakkını elde etmemiş olanları da kamuya alacağız. Söz konusu çalışanlarımız, özel sözleşmeli olarak aldıkları ücretleriyle beraber çalıştıkları yerlerde çalışmaya devam edecekler. 1 Kasım’dan önce kamuda alt işveren yanında çalışmaya başlamış olup halen çalışmaya devam eden kardeşlerimiz de bu haktan yararlanacak. Bu süre içinde herhangi bir suiistimale de izin vermeyeceğiz. Belediyeler ve il özel idarelerinde alt işveren yanında çalışanlar ise mahalli idareler tarafından kurulacak şirketlerde istihdam edilecek.” dedi

 

İSA KARAKAŞ

Sosyal Güvenlik, İş Hukuku ve İş Güvenliği BaşUzmanı

20 Yılı Aşkın ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. Genel BAŞKANI

Sosyal Güvenlik/İş Hukuku/İŞ Sağlığı ve

Güvenliği Adli ve Ceza BİLİRKİŞİSİ

50’yi (ELLİ) aşkın Kitap Yazarı,

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Eğiticisi

40’dan fazla saygın dergide 700 aşkın makale yazarı

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Başuzmanı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Gazeteci/ Yazar

 SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU BİLİRKİŞİSİ

(isakarakas@gmail.com veya isakarakas@hotmail.com

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir