İşçi Alacak ve Tazminatları

SGK'nın bu sigortası hızla kan kaybediyor

SGK’nın bu sigortası hızla kan kaybediyor. Sosyal güvenlik reformu ile birlikte SSK isteğe bağlı sigortanın ortadan kaldırılması ise  birlikte bu sigorta uygulamasına bağlı olarak prim ödeyen sayısı hızla azalmıştır. Keza isteğe bağlı sigorta Bağ-Kur’dan emekliliğe neden olmaktadır. Bu durumda daha çok prim yatırılırken maalesef çoğu zaman daha az emekli maaşı elde edilmektedir.

Bunun üstüne bir de asgari ücretteki %30’luk artış da gelinde isteğe bağlı sigortada kan kaybı daha da artacak zira %30 daha fazla cepten para çıkacak…

İsteğe bağlı sigortalılardan

1.7.2015 ila 31.12.2015 tarihleri arasında ödenebilecek isteğe bağlı sigorta primi aylık alt sınırı, 42,45 TL x 30 x % 32 = 407,52 TL, İken 01.01.2016 yılında  en az 527,04-TL prim ödeyeceklerdir. İsteğe bağlı sigortalıların genelde işsiz ve ev hanımları oldukları düşünüldüğünde yaklaşık 120 -TL’lik artış bu kesimi daha da zor durumda bırakacaktır.

Önerimiz bu kesimi de rahatlatacak  desteklerin sağlanmasıdır. Keza sosyal güvenlik şemsiyesinin genişlemesi SGK’nın lehine olduğu kadar aynı zamanda anayasal görevdir.

Yasal Uyarı: (C)WWW.isakarakas.com/İSA KARAKAŞ

HER GÜN SİTEMİZE E-MAİL GÖNDERİP SORANLAR DİKKAT…TÜM EMEKLİLİK UYGULAMALARINI KAPSAYAN “EMEKLİLİK UYUŞMAZLIKLARI VE DAVALARI”YLA İLGİLİ ALTERNATİFSİZ TEK GÜNCEL ESERİMİZİN 2016/4.BASKISI ÇIKMIŞTIR.

Untitled-2

 

İSA KARAKAŞ

Sosyal Güvenlik, İş Hukuku ve İş Güvenliği BaşUzmanı

20 Yılı Aşkın ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. Genel BAŞKANI

Sosyal Güvenlik/İş Hukuku/İŞ Sağlığı ve

Güvenliği Adli ve Ceza BİLİRKİŞİSİ

50’yi (ELLİ) aşkın Kitap Yazarı,

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Eğiticisi

40’dan fazla saygın dergide 700 aşkın makale yazarı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Gazeteci/ Yazar

TÜM EMEKLİLİK UYGULAMALARINI KAPSAYAN

 

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir