İşçi Alacak ve Tazminatları SGK Emeklilik

İşyeri sahibi KADINLARA Erken EMEKLİLİK

Esnaf, Sanatkar, Şirket Ortağı Ve Diğer İşyeri Sahibi Kadınlar da SSK’lı Kadınlar Gibi Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilecek Mi?

Resmi Gazetede yayımlanan    Torba (6552 s.)  Kanun maddelerinden biri de  kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan esnaf, sanatkar, şirket ortağı veya  işyeri sahibi  olmasından dolayı eski adıyla Bağ-Kur’ lu yeni adıyla 4/1-b sigortalısı kadınlara da  emeklilikte avantaj sağlayan  “Doğum borçlanması”  hakkının verilmesi teşkil etmektedir. Bu haktan yararlanmak için Torba Kanunun yasalaşma sürecinin tamamlanıp Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmesini beklemek gerekmektedir.

 

                             BAĞ-KUR’lu Kadınlar Nasıl Yararlanacak?

 

Bağ-Kur’lu olan kadınların  doğum borçlanması hakkından  yararlanabilmesi için;

1)Doğumdan önce sigortalılık (Bağ-Kur, SSK, 2925 sayılı Kanun, 2926 sayılı Kanun, ya da Emekli Sandığı sigortasından herhangi biri olabilir)  kaydının olması,

2) Doğumdan sonra adına prim ödenmemiş olması,
3) Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması,
Şartlarının birlikte bulunması gerekmektedir.

 

Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmamaktadır. Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlandırılmaktadır. İlk doğumunu yaptıktan sonra 2 yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilmektedir.

 

                   Kimler 6 Yıla Kadar Daha Erken Emekli Olabilecek?

Halen SSK’lı kadınlar için İki çocuk ile sınırlı olan kadınların doğum borçlanması, Torba Kanun ile  Üç çocuğa çıkarılmaktadır. Bu bağlamda Bağ-Kurlu olarak işe başladıktan sonra 3 çocuk sahibi olan bir kadın  6 yıla kadar doğum borçlanması yapabilecek. Bu durumda  6 X 360= 2160 gün SGK Prim hizmeti elde etmiş olacaktır.

Kadınların elde edeceği avantajı bir örnekle somutlaştıralım. 55 yaşındaki  Fatma hanımın ilk defa 11/11/1987  tarihinde Bağ-Kur’lu olduğunu  2 yıl veya daha fazla aralıklarla 3 çocuk sahibi olduğunu ve prim hizmeti toplamının 5100 gün olduğunu varsayalım.  Bu durumda Fatma hanım söz konusu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte  3 çocuk için doğum borçlanması yapması halinde  ilk işe başlama tarihine göre gerekli olan 20 yılı (7200 günü) dolduracağından  hemen emekli olabilecektir.

Burada hemen altına çizerek belirtmek gerekir ki doğum borçlanması sadece emeklilik için gereken yaş koşulunu yerine getirmiş ancak sigorta prim günü eksik olanlar için erken emeklilik avantajı sağlamaktadır. Yoksa emeklilik yaşını geriye dönük çekmesi sözkonusu değildir.

Yasal uyarı!!!

Kaynak: ÇSGB/SGK Başmüfettişi/Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Başuzmanı İsa KARAKAŞ/ ITO İstanbul Ticaret Gazetesi/01/09/2014

Paylaşabilirsiniz

One thought on “İşyeri sahibi KADINLARA Erken EMEKLİLİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir