Genel

Bu İllerdeki büyükanneler daha şanslı

Çocuk bakımı için ilk etapta İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya,  Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep’te pilot olarak uygulanacak projede anneanne veya babaannelere aylık 425 TL yardım yapılacak.

Torunlarının bakımını üstelenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira yardım yapılmasını sağlayan “Büyükanne Projesi”nin protokolü imzalandı. Proje İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep’te toplam 6 bin aileyi kapsayacak.

FAYDALANMA ŞARTLARI VE ZAMANI

Projenin bin aile için maliyeti 6 milyon TL. Bununda yarısını İŞKUR, yarısını da protokolün tarafın olan paydaşlar  üstelenecek. Bu protokolden sonra talepleri alınmaya  başlanacak. Talepler ise  ayın sonuna kadar değerlendirilecek. 2017/Mart ayı itibarıyla projenin fiilen uygulanması olacak.  Burada öncelikle aile seçiminde veya büyükanne seçiminde çok detaya gitmeyen temel kriterler olacak.

Bunlardan ilki annenin geriye dönük asgari 1 yıllık sigortalı olması.

Ardından, annenin 2 asgari ücretten daha az geliri olması ve ailenin de toplam geliri üç asgari ücreti geçmemesi.  gerekmektedir.

 

Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir