Genel

Anneanne-babaanne desteği nasıl olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Çocuğun anneanneye veya babaanneye verilecek destekle  bakılması ile ilgili açıklaması kamuoyunda müthiş bir yankı uyandırdı.

Bu konu esasında yeni gündeme gelmiş bir konu değildir. 2013 yılında Çocuğunu bakıcıdan ziyade  kayınvalidesine bırakana destek sağlanması gibi bir model geliştirilmesi gündeme gelmişti. Bunu da dönemin Kalkınma Bakanı açıklamıştı. Hatta bu kapsamda farklı ülke modellerinin incelenmesi ve  10. KALKINMA PLANI’NDA yer alan çalışma kapsamında yaşlılarla ilgili özel ihtisas komisyonu kurulması öngörülmüştü.

İşte bu çalışmalar nihayet olgunlaştı.

Bu uygulama “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kısaca Evde Çocuk Bakımı” Projesinden tamamen farklıdır. Bu proje  Antalya, Bursa ve İzmir’den (6000 ANNE) sonra şimdi de İstanbul ve Ankara’da uygulanacaktır.Aksine bu projeden faydalanmak için; Bebeğin ANNEANNESİ VEYA BABAANNESİ VEYA BEBEĞİN ERİŞKİN KARDEŞİ ÇOCUĞA BAKIYORSA PROJEDEN FAYDALANMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

 3 yaşına kadar olan çocuğun anneannenin evinde güvencede, daha huzurlu ortamda, anneanneye veya babaanneye verilecek destekle daha sağlıklı ortamlar oluşturulması için  pilot uygulamalar ise  2017’de başlatılacaktır. gerekli  Altyapı oluştu.  İlk etapta Proje kapsamında 3 il pilot olarak belirlenecektir.

3 yaşını geçen  çocuklar için yararlanmak mümkün olmayacaktır. Bu projeyle 1000 civarında aile belirli  şartlarla  desteklenecek.

Projeden yararlanacak ailelerin belirlenmesinin ardından projenin geri dönüşlerini incelenecek. olumlu sonuçların ortaya çıkması halinde  bu  proje yaygınlaştırılacaktır.

Bu proje ile çocuğun sevgiyle aile geleneksel aile bağları içinde büyümesi sağlanırken, büyükannelerin de tecrübelerinden yararlanarak  katma değer sağlaması sözkonusu olacaktır. Ayrıca gelişen sağlık koşulları ile birlikte toplumda yer alan “YAŞ 70 İŞ BİTMİŞ” söylemi de tarihin çöplüğüne atılmış olacaktır.

(c)

İsa KARAKAŞ
Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku BAŞUZMANI
ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Der. GENEL BAŞKANI
İş-Sosyal Güvenlik-İş Sağ.Güvenliği. Adli ve Ceza Bilirkişisi
 A Sınıfı İş Güvenliği UZMANI
Gazeteci/ Yazar (50’yi aşkın kitabı bulunmaktadır)
www-isakarakas-com

 

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.