Yargı Kararları

DAVASI geç sonuçlanan işçilere TAZMİNAT

İşçiler Dikkat, Mahkeme alacak ve tazminat ile sigorta hakkınızı  geç karara bağlarsa  Anayasa Mahkemesi aracılığıyla geç sonuçlanma nedeni ile tazminat kazanabilirsiniz.

Kamyon  şöförü olarak  çalışan bir işçi ,  sigortasının eksik yatması ile işçilik alacaklarının eksik verilmesi nedeniyle  2005 yılında dava açtı. Ancak bu dava 9 yıldan fazla sürdü. Davanın geç sonuçlanması nedeniyle   Başvurucu, Ankara 3. İş Mahkemesinde açtığı, hizmet tespitine ve işçi alacaklarının tahsiline ilişkin davaların makul sürede tamamlanmadıklarını belirterek, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ileri sürmüş, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu

Anayasa Mahkemesi de ;

  1. Başvurucunun tarafı olduğu hizmet tespitine ilişkin olan ve dokuz yılı aşkın süredir devam eden yargılama süreci nazara alındığında, yargılama faaliyetinin uzunluğu sebebiyle, yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararı karşılığında başvurucuya net  8.650,00 TL manevi tazminat ödenmesine,.
  2. Başvurucunun tarafı olduğu işçi alacağı davasına ilişkin dokuz yılı aşkın süredir devam eden yargılama süresi nazara alındığında, yargılama faaliyetinin uzunluğu sebebiyle, yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararı karşılığında ve bahse konu iki yargılama sürecinin bir yılı aşkın süre birlikte yürütüldüğü nazara alınarak, başvurucuya net  10.800,00 TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesi

gerektiğine karar verdi.

İsa KARAKAŞ Sosyal Güvenlik, İş Hukuku ve İş Güvenliği BaşUzmanı

  80567 İSA KARAKAŞ İSA KARAKAŞ

20 Yılı Aşkın ÇSGB/SGK BAŞMÜFETTİŞİ

Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Der. Genel BAŞKANI

50’yi (ELLİ) aşkın Kitap Yazarı,

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Eğiticisi  

40’dan fazla saygın dergide 700 aşkın makale yazarı

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Başuzmanı

 A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı 

 Gazeteci/ Yazar

Bir çok gazetede iş ve sosyal güvenlik yazarlığının yanı sıra yıllarca Tercüman Gazetesinin “Çalışma ve Sosyal Güvenlik”  Köşe yazarlığını yaptı.

 

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.