Şirket İşlemleri

Yeni TTK'nın yürürlük tarihi değişecek mi?

Başbakan Yardımcısı  Babacan, Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girişine ilişkin, eğer değişiklikler yetişirse kanunun değişikliklerle beraber 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesinin gerektiğini belirterek, ”Ama değişikler yetiştirilemezse, değişiklikler konusunda mutabakat sağlanamazsa o zaman o 1 Temmuz tarihinin koşulsuz ötelenmesi gerekecek. Çünkü mevcut haliyle yürürlüğe girmesinin çok sakıncası var” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 55. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Babacan, Avrupa’da finans sektörünün geçtiğimiz dönemlerde de son derece zor şartlardan geçtiğini, ama en zor koşullarda dahi Türk bankacılık sektörünün gayet başarılı bir şekilde türbülanstan izole olmayı gerçekleştirdiğini, apayrı bir performans ortaya koyduğunu söyledi.

Babacan, ”Bankacılarımızla çok sık görüşüyoruz, kendi sektörümüzü de çok yakından takip ediyoruz. Kendi sektörümüzdeki trendlere de bakıyoruz. Dolayısıyla biz Türkiye’yi, Avrupa’daki olası gelişmelerden koruyabilmek için azami özeni kuşkusuz göstereceğiz. Bankacılarımızla beraber çalışarak, Türkiye için, bankacılık sektörü için en iyisi neyse onu bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BDDK ve TMSF başkanlarının atanmasıyla ilgili bir soruya karşılık, konuyla ilgili yasal düzenlemenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığını hatırlatan Babacan, ”Biz şu anda atama sürecindeyiz. O konudaki kararlarımızı verdiğimiz zaman da zaten sizlerle paylaşırız” yanıtını verdi.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir