Şirket İşlemleri

''Yakın ve Orta Doğu ülkelerinin yatırım için yeni adresi: Türkiye''

Uluslararası doğrudan yatırımcılar için cazip ülke olan Türkiye’ye AB ülkelerinin yanı sıra yakın ve Ortadoğu ülkelerinin de ilgisinin arttığını belirten Çağlayan, 2012 yılının ilk 5 ayında faaliyete geçen uluslararası sermayeli şirket sayısının da bunu gösterdiğini kaydetti. Çağlayan, 2012 yılı Ocak-Mayıs döneminde 533 adedi uluslararası sermayeli şirket kuruluşu ve 53 adedi yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki olmak üzere toplam 586 adet şirketin faaliyete geçtiğini belirten Çağlayan, 586 şirketin yüzde 42’sinin (244 şirket) Yakın ve Orta Doğu ülkeleri kaynaklı olduğunu bildirdi.

AB ülkeleri yatırımcılarından sonra yakın ve Orta Doğu ülkeleri kaynaklı yatırımcıların yeni adresinin Türkiye olmaya başladığını ifade eden Çağlayan, 2012 yılının ilk 5 ayında uluslararası sermayeli olarak kurulan şirket sayıları açısından Yakın ve Ortadoğu ülkeleri ortaklı şirketlerin sayısının ilk kez AB ülkeleri ortaklı şirketlerin sayısını geçtiğini, Ocak-Mayıs döneminde faaliyete geçen şirketlerin yüzde 36’sinin (212 şirket) AB ülkeleri kaynaklı olduğunu ifade etti.

Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde kurulan uluslararası sermayeli şirketlerin 224’ünün toptan ve perakende ticaret sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Çağlayan, şöyle devam etti:

”Toptan ve perakende ticaret sektörünü 111 şirket ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri sektörü ve 72 şirket ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri takip etmektedir. 2012 yılı Mayıs sonu itibarıyla Türkiye’de toplam 30 bin 198 adet uluslararası sermayeli şirket faaliyet göstermekte olup, yüzde 52’si (15 bin 610 şirket) AB ülkeleri kaynaklıdır. AB ülkelerini 6 bin 482 şirket ile Yakın ve Orta Doğu ülkeleri takip etmektedir. Ülkeler açısından Almanya 4 bin 899 adet şirket ile ilk sıradaki yerini korurken İngiltere 2 bin 362 adet şirket ile ikinci sırada yer almaktadır. 9 bin 406 adet uluslararası sermayeli şirket toptan ve perakende ticaret sektöründe, 4 bin 874 adet şirket gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri sektöründe ve 4 bin 806 şirket ile imalat sanayinde faaliyet göstermektedir. İmalat sanayi içerisinde kimya, gıda ve tekstil sektörleri ön plandadır.

2012 Mayıs sonu itibarıyla Türkiye’de faaliyet göstermekte olan uluslararası sermayeli şirketlerin yüzde 57’si İstanbul merkezlidir. Antalya yüzde 12 ile ikinci sırada yer alırken Ankara yüzde 7 ile üçüncü sıradadır. İzmir, Muğla, Bursa ve Mersin uluslararası sermayeli şirket sayıları açısından diğer önemli merkezler olmuşlardır.”

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir