SGK İşveren Rehberi

Vergi ve SGK borçları silinecek mi?

Kılıç, kulüplerin SGK ya da vergi borçlarının yapılandırılması taleplerine ilişkin, ”Bu yönünde bir beklenti varsa bunun hiçbir şekilde gerçekleşmeyeceğini ifade edebilirim” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı  Bakan Kılıç basın mensuplarına yaptığı açıklamada, SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili talep aldıklarını belirterek, ”Bu konuda bakanlığımıza ulaşan talepler doğrultusunda bir çalışma yok. Bu taleplerin haklı ve yerinde olduğuna kanaat getirirsek yapacağımız ilk iş gelen talebi Maliye Bakanlığı ile paylaşmak olacaktır. Maliye Bakanlığı’nın öncelikli hedefi tahakkuk etmiş olan vergi borçlarını tahsil etmektir, affetmek değil. Maliye Bakanlığı’nın konuya yaklaşımı budur. SGK ya da vergi borçlarının silinmesi yönünde bir af beklentisi varsa bunun hiçbir şekilde gerçekleşmeyeceğini ifade edebilirim” diye konuştu.

Borçlarla ilgili yapılandırma ya da vadeye yayma şeklinde bir düzenleme yapılmasıyla ilgili verilmiş bir sözleri ya da başlattıkları bir çalışma olmadığının altını çizen Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu, Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile değerlendirilir. ‘Eğer son olacağına kanaat getirilirse bu yönde bir adım atılabilir mi-‘ sorusunun muhasebesi yapılır, ancak bu muhasebenin yapılacağı yer bakanlığımız değil, öncelikli olarak Maliye Bakanlığı’dır.

İlgili kurumlar, bu konuya sıcak bakabilmek için birkaç sene içinde yine vergi ve prim borcu biriktirilmeyeceğinin ve kulüplerin mali yönetim tablolarının iyiye gideceğinin garantisini görmek isteyecektir. Mevcut finansman yapısıyla bunları sağlamak mümkün olabilir mi- Bunun üzerinde çalışmak lazım, ama konu Maliye Bakanlığı’nda çalışılmadan hızlı bir beklenti oluşturulması doğru değil. Bu konu önemli. Ayrıca kulüplerden böyle bir talep geldiğinde başka sektörlerden de böyle bir talep gelecek mi- Bir de olaya bu yönüyle bakmak gerek.”

Kılıç bir gazetecinin, ”Trabzonspor ve Gençlerbirliği vergi affına itiraz ediyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz-” sözleri üzerine, ”Vergisini ödeyen kim olursa olsun, takdir etmek lazım. Özel ve tüzel kişiler için asıl olan kural vergi borcunun ödenmesidir. Bu yönüyle itiraz etmekte kendilerine göre haklı nedenleri olabilir. Biz taleplere ne olumlu, ne olumsuz bir bakış belirlemedik. Her yeni yapılandırma beraberinde her defasında bir adalet tartışması getirmiştir” dedi.

”Vergiler satılan bilet paralarıyla taraftardan toplanıyor, borçların zamanında neden ödenmediğini soranlar olduğunun” hatırlatılması üzerine Suat Kılıç, ”Özellikle transfer dönemlerinde finansman denkleştirme noktasında yaşanan problemler oluyor. ‘Onlar vergiyi kaynağından tahsil ediyor, ama devlete zamanında yatırmıyorlar’ tartışması hep oldu. ‘İki sefer yapılandırma oldu da ne oldu-‘ diyenler de olabilir. Bu da tartışılır. O işin ayrı bir boyutu. Tekrar söylüyorum, prim ve vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili bir talep var ama başlatılmış herhangi bir çalışma yok” diye konuştu.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir