İşçi Alacak ve Tazminatları

SGK’DAN BİRDEN FAZLA AYLIK NASIL BAĞLANIR?

İşçilerin-SSK’sı, memurların-T.C Emekli Sandığı, esnaf ve diğer bağımsız çalışanların-Bağ-Kur’u, banka ve meslek odaları çalışanlarının 506 s. Kanunun Geçici 20. maddesine istinaden kurulmuş olan sandıkları 20.05.2006 tarihinde yeni  kurulan “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı”na  devredilerek ortadan kaldırılmıştı.

Ancak yeni kurulan SGK, uygulamasında da çalışanlar 4/1-a (SSK’lı), 4/1-b (Bağ-Kur’lu) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) adı altında farklı gruplarda yer almaktadırlar.

Hal böyle iken okuyucularımızdan en fazla gelen sorular farklı sigortalıktan, eş, çocuk, anne ve babadan birden fazla aylığa hak kazanılması halinde nasıl aylık bağlanacağı noktasında toplanmaktadır.

2008/Ekim ayı başından itibaren SGK’ nın uygulama Kanununda birden fazla dosyadan gelir/aylık veya gelir ve aylığa hak kazanılması durumunda, gelir ve aylıkların tek veya iki dosyadan, tam veya yarım olarak ne şekilde ödeneceği belirlenmiş olup, bir kişide ikiden fazla gelir veya aylık birleştiği takdirde, bu gelir ve aylıklardan en fazla ödemeye imkan veren iki dosya üzerinden gelir veya aylık bağlanacağı, diğer dosya veya dosyalardaki gelir ve aylık haklarının durum değişikliği veya diğer bir dosyadan gelir veya aylığa hak kazanıldığı tarihe kadar düşeceği öngörülmüştür.

   HEM MALULLÜK HEM DE YAŞLILIK AYLIĞINA HAK KAZANILMASI

Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıya, bu aylıklardan yüksek olanı, aylıklar eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

Örneğin Ali Bey  01.10.2009 tarihinde hem 830 TL Malullük Aylığı, hem de 770 TL Yaşlılık Aylığına hak kazanması halinde bu durumda Ali Beye sadece yüksek olan malullük aylığı bağlanacaktır. İki aylığın bağlanması ise mümkün bulunmamaktadır.

                          EMEKLİLİK İLE BİRLİKTE ÖLEN EŞTEN DUL AYLIĞI

 Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı ile birlikte, ölen eşinden dolayı da aylığa hak kazanan sigortalıya her iki aylık birden bağlanacaktır.

Emekli aylığının alınması ayrıca eşten dolayı dul maaşı alınmasına engel değildir.

Örneğin Ali Bey  11.11.2008 tarihinden itibaren 830 TL emekli aylığı almış olsun. Eşinin 01.09.2009 tarihinde ölmesi nedeniyle 660 TL dul maaşına da hak kazanması halinde 830 TL emekli aylığının yanı sıra 660 TL dul maaşına da hak kazanacaktır.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir