Şirket İşlemleri

Petrol fiyatları düşecek mi?

Gazetecilerin dünyada petrol fiyatlarının düşmesine rağmen TÜPRAŞ’ın fiyat düşürmediği yönündeki soruları üzerine Bakan Yıldız, TÜPRAŞ’ın otomatik fiyat mekanizmasına tabi bir sistem içerisinde işlediğini vurguladı. Petrol fiyatlarındaki düşüşü önceden tahmin ettiklerini hatırlatan Yıldız, şunları kaydetti:

”Petrolün, 124-127 dolar civarında olduğu ve herkesin beklentisinin 150 dolara çevrildiği ortamda tahminlerimizi söylemiştik. Türkiye’nin etrafında özellikle Arap Baharı ile bölgesindeki sıkıntıların siyasi istikrarsızlıkların bittiği andan itibaren petrol fiyatlarının tekrar geriye döneceğini söylemiştik. ‘Gerilmiş bir lastik gibi tekrar elastikiyetini kaybetmedikçe geriye döner’ demiştik. Şu anda bu oluyor. Öngörülerimiz doğrultusunda, iyi bir tahminde bulunduğumuzu söyleyebiliriz. Türkiye yalnızca düşen petrol fiyatlarıyla değil, aynı zamanda tüm bu girdi kaynaklarını açık pozisyonuyla değerlendiren bir ülkedir. Açık pozisyon, bankacılıkta kullanıldığı gibi, dolarla alıp TL ile sattığımız bir üründür.”

Dolardaki düşüşle birlikte petrol fiyatlarında da düşüş olmasını ümit ettiklerini ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

”Dolarda parite enerji sektörü açısından istemediğimiz seviyelerde. İhracatçımız için 1,65-1,75 seviyelerinde olması makuldür. Ama bizim enerji girdilerimiz açısından 1,85’ler seviyesinde seyretmesi kalemlerimizi pahalılaştırmaktadır. Bu yüzden bu iki paritenin yani hem ham petrol fiyatları, hem de döviz fiyatlarıyla beraber değerlendirilmesi gereken bir konudur. Döviz fiyatları yükseldikçe, bütün ham petrol fiyatlarındaki düşüşü nötralize etmektedir. Her iki kaleme birden, yani bu sepete beraberce bakıyoruz. Ümit ederim ki inşallah, dolar tekrar düşer ve yeri geldiğinde 14-17 kuruş gibi indirimlerle karşılayan TÜPRAŞ, o fiyatlarını indirecektir. Otomatik fiyatlama mekanizması işleyecektir.”

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir