Tüm Olaylar

Mersin'de Sgk'ya Kapalı Tuvalet Soruşturması

Mersin’de emekli bir vatandaşın kapalı olduğu gerekçesiyle alınmadığını öne sürdüğü Sgk’nın tuvaletleri için müdüre soruşturma açıldı. Gazetecilere tuvaletleri gezdiren Sgk İl Müdürü Mükremin Sürücü birinci katta bulunan tuvaletin sürekli açık olduğunu ifade ederek diğer katlardakileri verilen zararlardan dolayı tedbir için kapattıklarını söyledi.  Alınan bilgiye göre, bir işlem yaptırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü’ne giden 6 çocuk babası emekli ve prostat hastası olduğu öğrenilen Yusuf Akan (59) ihtiyaç gidermek için gittiği tuvaletlerin kapalı olduğunu görünce durumu görevlilere bildirdi. Görevlilerden tuvaletleri Sgk’nın İl Müdürünün kapattığı bilgisini alan Akan soluğu Müdür Mükremin Sürücü’nün yanında aldı. Kapının açılmasını isteyen Akan iddiaya göre olumsuz cevap alınca 5 Nisan’da Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet dilekçesi gönderdi. BİMER de, konuyu değerlendirilmesi için Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. Cumhuriyet Savcılığınca ise 8 Nisan’da Yusuf Akan’a gönderilen yazıda, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. Kapalı tuvalet krizi ile ilgili Mersin Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma dosyası açılarak işleme başlandı. Başından geçenleri anlatan Yusuf Akan bir işlem için Sgk’ya gittiğini ve işlemleri yaptırırken prostat hastası ve kalınbağırsağındaki kanser nedeniyle tuvalet ihtiyacı hissettiğini söyledi.

Tuvaletlerin kapalı olması nedeniyle ilgililere başvurduğunu ifade eden Akan, “Müdür kapattı” denilince durumu müdür beye izah ettim. Müdür bey beni aşağılayıcı bir tavırla ‘ben tuvalet görevlisi ya da tuvalet müdürü değilim’ dedi. Ben size ‘tuvalet müdürü’ demiyorum diyerek mazeretimi anlattım ve bir çare bulun dedim. Ancak “Beyefendi 500 metre ilerde tuvalet var” cevabı aldım. ” diye konuştu. “Ben buraya prim ödemişim. 29 yıl görev yapmışım. Tuvalete gidemiyorsam neden prim ödedim” diyerek tepkisini dile getiren Akan, “Müdür hakkında ben şikayetçiyim. Yasal işlemin yapılması gerekli. Beni bir de aşağılayıcı tavır sergiledi. Beni rencide etti” dedi. Bunun üzerine Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvurduğunu anlatan şikayetine çabucak cevap verilmesine şaşırdığını kaydetti.

MÜDÜR KENDİNİ SAVUNDU: KAMU MALINA ZARAR VERİLİYOR

Gazetecileri tuvaletleri gezdiren Sgk İl Müdürü Mükremin Sürücü ise kendisini savundu. Birinci kattaki tuvaletlerin sürekli açık olduğuna dikkat çeken Sürücü, kamu malına verilen zararlardan dolayı tedbir almak zorunda kaldıkları için diğer katlardakileri kilitlemek zorunda kaldıklarını söyledi. PVC asma tavanlara zarar verildiğini, daha önce bomba süsü verilmiş paket bırakıldığını, kapıların kırıldığını ve musluklar söküldüğünü ifade eden Sürücü, “İnsanlar kirli iç çamaşırları bile koyuyorlar. Burada hiçbir işi olmayan insanlar gelerek zarar veriyor. İster istemez tedbir almak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

Sürücü kendileri hakkında şikayetçi olan beyefendi gibi kişilere ise kapıları servisteki görevlilerin açtığını kaydetti.

KAYNAK:http://www.mersinajans.com/detay.asp?hid=14052

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir