SGK İşveren Rehberi

kredi kartı ile SGK prim ödemesi yapabilirsiniz

 Ödeme yükümlülerinin primlerini kredi kartı ile ödemeleri konusunda SGK bazı bankalarla anlaşma yapmıştır. 06/10/2010 tarihi itibariyle, aşağıda isimleri belirtilen 17 banka ile protokol imzalanmış olup diğer bankalarla protokol çalışmaları devam etmektedir.Buna göre prim ödemelerinin kredi kartıyla yapılabileceği  bankalar; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Finansbank, Fortisbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Turklandbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası’dır.Prim ödeme yükümlüleri, yukarıda belirtilen bankaların birinden edinmiş olduğu kredi kartı ile aynı bankanın alternatif dağıtım kanalları (internet bankacılığı, ATM gibi) aracılığı ile prim ödemelerini gerçekleştirebildikleri gibi, ilgili bankanın kredi kartına verecekleri otomatik ödeme talimatı ile de prim ödemelerini yapabilmektedirler.

 Kredi kartı ile prim ödenmesinin, banka şubesinde yapılan tüm prim tahsilatı işlemlerinden bir farkı bulunmamakta olup nakit sıkıntısı içinde bulunan prim ödemeyükümlüsüne bu şekilde kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.

Yapılan protokoller ile bankalar, Kurumumuzca bankalara açılmış bulunan tüm tahsilât türlerinin kredi kartı kapsamında ödenmesini sağlayabileceklerdir. Kredi kartı ile prim tahsilâtı protokolü imzalayan bankalardan bazıları söz konusu uygulamaya başlamış olup diğer bankalar ise bilgi işlem alt yapılarını oluşturmalarını müteakip uygulamaya geçeceklerdir. Bu aşamada, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. tarafından 5510 sayılı Kanunun 4/1-a kapsamındaki sigortalıları çalıştıran işverenlerin cari ay primleri, 4/1-b kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan

sigortalıların (tarım sigortalıları ile borçlanma ve yapılandırma kapsamındaki primler hariç) primleri ve isteğe bağlı sigorta primlerini, Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ise şimdilik 4/1-b kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan sigortalıların (tarım sigortalıları ile borçlanma ve yapılandırma kapsamındaki primler hariç) primleri ve isteğe bağlı sigorta primlerinin bu bankaların kendi kredi kartı ile tahsilât işlemlerine başlamıştır.

Prim ödeme yükümlüsünün kredi kartı ile yapacağı ödemelerde komisyon bedeli alınması veya alınmaması hususunda, Kurumumuz ile bankalar arasında yapılan protokoller gereği bankaların genel uygulaması geçerlidir.

Kurumumuz web sayfasından da primlerin kredi kartıyla ödenebilmesi çalışmaları devam ettirilmektedir. Bu uygulamayla tüm bankaların kredi kartlarıyla prim ve diğer ödemelerin yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca halen kredi kartıyla yapılan ödeme türlerinin kapsamı da genişletilecektir.

Hangi tür ödemelerin kredi kartı ile yapılabileceği bilgisi internet sayfasında duyurulacaktır. Kredi kartı ile ödemelere ilişkin yukarıda yer alan bilgilerin her türlü iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kamuoyuna duyurulması, meslek ve diğer sivil toplum kuruluşları ile irtibata geçilerek bilgi verilmesi gerekmektedir.

 

 

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir