İş Kanunu İşlemleri İşçi Alacak ve Tazminatları

Kıdem tazminatında son durum:Değişiklik taslağı bile yok!

Kıdem tazminatında  en yetkili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, Kıdem Tazminatını Kaldıran veya Değiştiren Bir Yasa Taslağının Henüz Olmadığını Bildirdi.Çelik, Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen, yüksek lisans programlarından mezun öğrencilerin diploma töreni ile 2011-2012 eğitim-öğretim yılı açılış töreni öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, ”kıdem tazminatına” ilişkin bir soru üzerine, kıdem tazminatı konusunun Hükümet programında ne şekilde yer aldığının herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Kıdem tazminatının kaldırılması gibi bir gündem maddelerinin olmadığını vurgulayan Çelik, kıdem tazminatı gibi uzun yıllardır Türk çalışma hayatında tartışılan bir konunun değerlendirilmesinin sosyal taraflarla görüşme neticesinde kamuoyuyla paylaşılacak bir konu olduğunu kaydetti.

Kıdem tazminatının kaldırılmayacağını, mevcut hakların korunacağını belirten Çelik, ”Belkide bir fona dönüştürmeye dönük bir çalışmanın yapılması şeklinde… İlave olarak şu anda söyleyeceğimiz bir şey yok. Çünkü sosyal taraflarla bu konuyu görüşmedik. Görüşmeden de bu konuyla ilgili bir şey söylemek doğru değil” dedi.

Sosyal taraflarla bir araya gelip açıklama yapmanın daha doğru olacağını vurgulayan Çelik, ”Üçlü Danışmada görüşülmeyen önemli bir konunun konuşulması ve kesin bir neticeye varılmış gibi kamuoyunda bir algının oluşturulmasını doğru bulmuyorum. Böyle kesinlikle kıdem tazminatını kaldıran veya değiştiren bir yasa taslağı da henüz yok. Çünkü sosyal taraflar bu konuda görüşlerini henüz beyan etmemişlerdir” diye konuştu. 

Bakan Çelik, ”Çalışma saatlerinin düşürülmesine” ilişkin bir soru üzerine de çalışma hayatındaki konuları gündemlerine aldıklarını söyledi.

Yarın, yapılan anayasa değişikliği çerçevesinde 4688 sayılı yasanın son şeklini vermek için kamu sendikalarıyla bir araya geleceklerini ifade eden Çelik, sosyal taraflarla karşılıklı diyalog içinde sorunları çözmekten yana olduklarını kaydetti. Çelik, milyonları ilgilendiren çalışma hayatının sorunlarını ayaküstü, rastgele değerlendirmelere tabi tutmayı doğru bulmadığını vurguladı.

son durum:Değişiklik taslağı bile yok

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir