İşçi Alacak ve Tazminatları SGK İşveren Rehberi

Kaçak sigortalıları SGK, Banka hesaplarından yakalayacak!

Başlığı okuyunca nasıl olur diyebilirsiniz ancak bu uygulamanın yasal dayanağını SGK’nın uygulama Kanunu teşkil etmektedir. Bu süreç şu şekilde işlemektedir; Bankalarca; gerek bizzat bankaya gidilerek gerekse internet ve telefon bankacılığı aracılığıyla ilk defa mevduat hesabı açtırılması, tüm kredi taleplerinin sonuçlandırılması, kredi kartı ve çek karnesi verilmesinde; başvuru sahibinden “meslek bilgileri” ve “çalışılan yerin unvanı ve açık adresi” bilgileri alınarak, elektronik ortamda SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü Sosyal Sigorta Yazılımları Daire Başkanlığına bildirilecek, anılan Daire Başkanlığınca, SGK’nın tescil kütüklerinden toplu ve elektronik ortamda sigortalılık kontrolü yapılacak ve bu bilgilerin elektronik ortamda sosyal güvenlik il müdürlükleri veya sosyal güvenlik merkez müdürlüklerine bildirilmesi sağlanmış olmaktadır. (c) www.isakarakas.com

Ayrıca, banka müşterilerinin bilgilerinde değişiklik olması halinde bankalarca güncellenecek bilgiler yine SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü Sosyal Sigorta Yazılımları Daire Başkanlığına gönderilecek, güncellenen bu bilgiler toplu bir şekilde kontrol edilerek değişen bilgiler sonucu sigortasız olduğu tespit edilenlerin elektronik ortamda sosyal güvenlik il müdürlükleri veya sosyal güvenlik merkez müdürlüklerine bildirimi sağlanacaktır. Bu tür bilgilerin alınması periyodu SGK tarafından belirlenmektedir. Bankalardan belirtilen şekilde alınan bilgiler sayesinde kayıtdışı istihdamın bertaraf edilmesi ya da en aza indirilmesi sağlanacaktır.

 İsa KARAKAŞ

SGK Başmüfettişi

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

(c) www.isakarakas.com

Not:YAPILAN BÜTÜN ALINTILARDA WWW.isakarakas.com un kaynak olarak gösterilmesi zorunludur.Aksi takdirde Kaynak gösterilmeden sitemizden yapılan alıntılar için yasal yollara başvurulmaktadır.

 Not:

 

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir