Genel Sağlık Sigortası

Depresyonda mısınız?

Depresyonda mıyım? Birçok insan zaman zaman kendini depresyonda hisseder: Başarısızlıkla sonuçlanmış bir ilişkiden ötürü duyulan üzüntü, işyeri performansına yönelik mutsuzluk ve finansal sıkıntılara yönelik hissedilen umutsuzluk. İnsanların büyük bir çoğunluğunda bu duygular kısa bir süre sonra durulur. Ancak, depresyon durumunun günler veya haftalar boyunca devam etmesi ve günlük faaliyetleri etkilemeye başlaması bir tıbbi husus olarak göz önünde bulundurulur. Depresyonlu olan bu insanlar bu duyguların onları umutsuzluğa sürüklediği ve alt ettiği hissini gizleyemezler.

Depresyon ve Üzüntü Arasındaki Farklılıklar

Üzüntü ve depresyon arasında bir ayrım kurmak önemlidir. Üzüntü herkesin yaşadığı normal insani bir duygudur ve genellikle bir kayıp veyahut halay kırıklığı yaşatan bir olay veyahut duygu ile ilişkilidir. Üzüntülü olan insanlar bu duyguyla baş etmenin bir yolunu bulur ve bunun üstesinden gelebilirler.

Depresyon ise bir hastalıktır. Üzüntüye sebep olan duygular yine söz konusudur ancak bunlar çok daha yoğundur ve çok daha uzun süre devam eder. Depresyon bir insanın yaşantısında rahatsızlıklar oluşmasına sebep olabilir, hatta bu insanın intihara meyilli düşünce ve faaliyetlere kapılmasına yol açabilir. (Sağlık Bakanlığı)

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir