İşçi Alacak ve Tazminatları SGK İşveren Rehberi

Borçluya üç formül

Bağ-Kur (4/b) sigortalıları için sağlık yardımları her zaman sorun olmuştur. Genelde esnaf, çiftçi ve şirket ortaklarından oluşan bu kesim, düzenli prim ödeyemediklerinden sağlık yardımlarında kesintiler olur. 2008 yılında yürürlüğe giren reformla birlikte mağduriyetler önemli ölçüde önlendi. Örneğin;

· İlk sigorta başlangıcında sekiz ay olan sağlık yardımı bekleme süresi bir aya düşürüldü.

· Daha önce bir gün dahi prim borcu bulunan Bağ-Kur’luya sağlık yardımı verilmezken 60 güne kadar borcu olanlara sağlık yardımı verilmeye başlandı.

· Borcunu yapılandıran veya taksitlendiren Bağ-Kur’lulara da sağlık yardımı verilmesi sağlandı. (Bunun fikir babası olan SGK Daire Başkanı Sayın Bekir Hançer‘e teşekkür ediyorum.)

Bunca kolaylık sağlandı ancak hâlâ ciddi sayıda Bağ-Kur’lu, SGK’ya olan yüklü borcundan dolayı sağlık yardımlarından yararlanamıyor. Peki, birikmiş binlerce lira borca rağmen sağlık yardımı almanın yolu yok mu? Elbette var. İşte borçlu Bağ-Kur’lular için sağlık sigortasından yararlanmanın yolları.

1- 4/a’lı olabilirsiniz:

2- Eşiniz üzerinden yararlanabilirsiniz:

3- Sadece GSS primi ödeyebilirsiniz:
Özellikle üçüncü maddede yer verdiğimiz formülden haberi olmayan ve ‘bu kadar borcum varken SGK bana sağlık yardımı vermez‘ deyip kıvranan çok sayıda Bağ-Kur’lu var. Duyan duymayana anlatsın.

Borçlanma erken emekli eder

Soru:
Cevap:
 

Sadettin Bey, eşim ilk defa SSK’lı olarak 1991/Mayıs tarihinde işe başladı. Daha sonra evlilik nedeniyle işten ayrıldı. 1992/Temmuz tarihinde çocuğumuz dünyaya geldi. Eşim 1996/Aralık’ta öğretmen olarak göreve başladı ve halen devam ediyor. Eşim doğum borçlanması için SGK’ya başvurdu ve talebi kabul edildi. Borçlanma yapması halinde daha erken emekli olabilir mi? Eşimin emekliliğinde 1991 yılı başlangıç olarak kabul edilir mi? Aydın Y.Değerli okurum, eşinizin SSK prim gününü belirtmemişsiniz. Verdiğiniz bilgilere göre eşiniz doğum borçlanması yaptığı takdirde bir yıl daha erken emekli olur. Ayrıca ödeyeceği borçlanma günleri 20 yıllık hizmet süresinden sayılır. Ancak 1991 yılındaki SSK başlangıcı, memuriyette prim günü olarak dikkate alınır. Yani SSK’lılarda olduğu gibi yaş hesabında dikkate alınmaz.Birikmiş borcunuzu kapatamıyorsanız, 2. maddedeki gibi Bağ-Kur kaydınızı sona erdirip, sadece Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemek üzere SGK’ya başvurabilirsiniz. Gelir durumunuza göre ayda 33 lira veya 100 lira ödeyerek sağlık yardımlarını almaya başlarsınız. Kendiniz SSK’lı çalışamıyorsanız, çalışan/sigortalı eşiniz üzerinden hak sahibi olarak sağlık yardımlarını alabilirsiniz. Ancak bunun için önce Bağ-Kur kaydınıza esas olan faaliyeti durdurmanız gerekir. Yani esnafsanız vergi kaydınızı, çiftçiyseniz ziraat odası kaydınızı, şirket ortağıysanız ortaklığınızı sona erdirmeniz gerekiyor.Esnaf, çiftçi veya şirket ortaklığından kaynaklanan Bağ-Kur borcunuz biriktiyse, SSK’lı yani yeni adıyla 4/a’lı olarak bir işe girdiğinizde 30 gün sonra sağlık yardımlarını alabilirsiniz. Birikmiş Bağ-Kur borcunuz buna engel olmaz. İşe girdiğiniz gün Bağ-Kur sigortanız otomatik olarak durdurulur.


SADETTİN ORHAN / BUGÜN/
26.10.2011

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir