SGK İşveren Rehberi

Asgari işçilikte ilişikisizlik belgesini artık e-SGK'dan alabilirsiniz, SGK'ya gitmeye gerek yok!!!

İhale konusu iş veya özel bina inşaatlarını tamamlayan işverenlerce ilişiksizlik belgesinin verilmesine ilişkin başvuruların e-Sigorta kanalıyla yapılmasına imkan sağlayan düzenlemeler tamamlanarak işletime açılmış bulunmaktadır.

Bu çerçevede ihale konusu işlerini veya özel bina inşaatlarını tamamlayan işverenler ilişkisizlik belgesinin verilmesine ilişkin başvurularını kağıt ortamında ilgili sosyal güvenlik merkezine yapabilecekleri gibi, sgk.gov.tr adresinden “e-SGK”, “Diğer Uygulamalar” ve “İlişiksizlik Belgesi Başvuru” seçenekleri işaretlenmek suretiyle erişilen ekran vasıtasıyla da yapabileceklerdir.

Diğer taraftan bahse konu ekran vasıtasıyla ihale konusu iş veya özel bina inşaatı ile ilgili olarak ihale makamına/ruhsatı düzenleyen kurumlara hitaben düzenlenen yazıların alınması da mümkün bulunmaktadır.

Dolayısıyla, ihale makamına/ruhsatı düzenleyen kurumlara hitaben düzenlenen yazıların sistemden alınarak ilgili idareye elden verilmesi ve cevabi yazıların da yine elden ilgili sosyal güvenlik merkezine verilmesi halinde, yeterli işçilik bildiriminde bulunulmuş olup olmadığına ilişkin araştırma işlemine başlanılabilecektir. (SGK)

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir