SGK Emeklilik

Son Emeklilere yönelik Torba Kanun neler getiriyor

T.C Emekli Sandığı Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla, memur emeklileri 30 yıl üzerinde ki ikramiye ödemesinin farklarını dava açmaya gerek kalmadan yapacakları başvuruyla alabilecek;  mesleki yeterlilik belgeleri yıl sonuna kadar alınabilecek.

Söz konusu tasarı ile birlikte ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortak proje yürütebilecek; sigorta prim teşviklerinde geriye dönük ödemelerden yararlanılmasının iptaliyle kamu kaynaklarının efektif kullanımı ve geriye yönelik finansal belirsizliğin kaldırılması sağlanmış olacak.

SİGORTA PRİM TEŞVİKLERİNDEN GERİYE DÖNÜK YARARLANMA

Geriye yönelik olarak yararlanılan teşviklerin,  istihdamın ve yatırımların artırılmasına herhangi bir katkı sağlamadığı dikkate alınarak, kamu giderlerinin artmasının önüne geçilmesi, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, geriye yönelik finansal belirsizliğin ortadan kaldırılması amacıyla, sigorta prim teşviklerinde, hazırlanan tasarı yasalaştırıldığında geriye dönük yararlanma kaldırılacak.

408000 emekliyi kapsıyor

“Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” kapsamında daha önce emekli ikramiyesi ödemelerindeki 30 yıl kısıtlaması kaldırılarak, 30 yıl üstü hizmet verenlerin ikramiye farkları ödenecek. Yaklaşık 408 bin memur emeklisini kapsayan düzenleme ile yaklaşık “2 milyar TL” ödeme yapılacak.

Daha önce başvuru yapanlarda başvuru şartı aranmayacağı düzenleme kapsamında 7500 TL’ye kadar olan ödemeler ilk üç ayda; üzerindeki tutarlarda, yasal faiziyle birlikte ilk ödemeden bir yıl sonra aynı ay içerisinde, iki taksit halinde ödenecek.

 

Untitled-2

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir