Teşvik İşlemleri

Yeni teşvik fırsatını kaçırmayın?

“Teşvik paketinin maliyeti yaklaşık 2 milyar lira” Yeni teşvik sistemiyle ekonomik açıdan çok net bir tercih yaptıklarını ifade eden  Bakan Mehmet Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Biz yatırımı, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz. Bunun sonucu ne? Bunun sonucu istihdam artışıdır. Türkiye’de bu teşvikler sayesinde fabrika sayısını artırabilirsek daha çok kişi çalışacak. Aslında sosyal olarak, ekonomik olarak bir yandan Türkiye gelişecek, bir yandan bölgeler arası büyük şehirlere göç azalacak.

Batman örneğini vereyim size. 2009 yılında biz o zamanlar teşvik sistemini revize ettik ve büyük bir hamle oldu. Hakikaten Batman’da olsun, bütün bölgede olsun şu anda bir yatırım seferberliği söz konusu. Organize sanayi bölgelerinde yer kalkmadı. Diyarbakır’da yer kalmadı, Batman organize sanayi bölgesinde yer yok. Batman’da 60 yatırımcı şu anda bizden yer bekliyor. Biz şu anda mesela organizenin kenarındaki bazı yerleri kamulaştırıyoruz, yatırımcıya tahsis edeceğiz. 460 bin metrekarelik alanı kamulaştırıyoruz OSB’ye katacağız, hatta 2. OSB üzerinde çalışıyoruz.

Geçen hafta Diyarbakır’daydım. İnanılmaz bir ilgi var teşvik sistemine. Türkiye’nin en az gelişmiş illerinde siz 100 liralık yatırım yaparsanız devletin desteği 116 lira. Bu şartlarda cebinde az biraz sermayesi olan ve fikri olan girişimcilerimiz bu fırsatı, bu imkanı kaçıramazlar.”

Bakan Şimşek, Doğu’da bazı altyapı ve kalifiye eleman eksiklikleri nedeniyle geçmiş yıllarda yapılan teşviklerin başarıya ulaşamadığını, şimdi ise böyle bir eksiğin de kalmadığını söyledi.

Ak Parti hükümetinin yaptığı işleri Doğu halkının takdir ettiğini kaydeden Şimşek, ”Bütün çabalara rağmen gösterilerdeki sayı bin kişiyi, bin 200 kişiyi geçmiyor. Çünkü vatandaş artık görüyor, anlıyor. Yatırım için doğru bir ortam var, gerekli destekler var ve yatırımlar ciddi şekilde artacak. Biz de devlet olarak girişimciye gerekli desteği vereceğiz” dedi. Batman’da yerel yönetim anlamında bir eksikleri bulunduğunu belirten Maliye Bakanı, ”Çünkü onların derdi yatırım değil, onların derdi maalesef ayrımcılıktır. Derdi vatandaşın fitne fesat yoluyla birbirine çarpıştırılmasıdır” diye konuştu.
    
Teşvik sisteminin maliyeti
    
Teşviğin aslında vergiden vazgeçmek anlamına geldiğini söyleyen Maliye Bakanı Şimşek, yeni yatırımlar için gelir vergisinden, kurumlar vergisinden ve sosyal güvenlik priminden vazgeçmeye hazır olduklarını vurguladı.

Yeni teşvik sisteminin devlete maliyeti konusunda da açıklamalarda bulunana Şimşek, yaptıkları hesaplara göre 2012 yılında bir etkisinin olmayacağını, çünkü bu yıl başlayacak bir yatırımın devreye girip vergi teşviklerinden yararlanmasının 2013 yılının başını bulacağını söyledi.

Şimşek, ”Yatırımlar hemen başlayacak, ama etkisi 2013’den itibaren hissedilecek. 2013 için yaptığımız hesaplamalara göre teşvik paketinin maliyeti yaklaşık 2 milyar lira. Fakat bu hatırlarsanız yeni gelen torba tasarısıyla bazı tedbirler var. O tedbirlerden yaklaşık 450 milyon liralık bir gelir bekliyoruz. Dolayısıyla net etsi yaklaşık 1,5-1,6 milyar lira. Yatırım için zaten biz bu fedakarlığı yapmaya çoktan hazırız” diye konuştu.

Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir